Kişilerin başarı ve başarısızlıklarına yapılan nedensel yüklemelerde ve algılanan çekiciliklerinde cinsiyet kalıp yargılarının etkisi
Causal attribution and perceived attraction as a function of gender, outcome and sex-linked task
- Tez No: 43372
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Bu araştırma, kadmsı-erkeksi görevlerde kadınlarla erkeklerin başarı ile başarısızlıklarının çaba, yetenek, görevin güçlüğü ve şans etkenlerinden her birine ne ölçüde yüklendiğini ve bu yüklemeler ile söz konusu kişilerin algılanan çekiciliğinin toplumsal cinsiyete, görev türüne, basan durumuna ve denek cinsiyeti ne bağlı olarak değişip değişmediğini incelemek amacıyla düzenlenmiştir. Bu amaçla, 240 (120 kız ve 120 erkek) üniversite öğrencisi deneğe kadınsı erkeksi görevlerde başarılı başarısız olan 8 (4 kadın ve erkek) kişiyi anlatan öykülerden sadece biri seçkisiz olarak verilmiş ve bu kişilerin başarı veya başarısızlıklarım çaba, yetenek, görevin güçlüğü ve şans etkenlerinden her birine ne ölçüde yüklediklerini 5 basamaklı ölçekler üzerinde belirtmeleri istenmiştir. Diğer yanda denekler, söz konusu kişileri bir arkadaş ve flört olarak ne derece çekici algıladıkları ile diğer kadınlarla erkeklerin bu kişileri bir flört olarak ne derece çekici algılayacaklarına ilişkin görüşlerini yine 5 basamaklı ölçekler üzerinde belirtmişlerdir. Deneklerin 5 basamaklı ölçekler üzerinde yaptıkları değerlendirmeler bağımlı değişken ölçümü olarak alınmıştır. Nedensel yüklemelere ilişkin veriler, 2 (denek cinsiyeti : kız-erkek) x 2 (görev türü: kadınsı-erkeksi) x 2 (hedef kişinin cinsiyeti : kadın-erkek) x 2 ( basan durumu : başarı-başansızlık) x 4 (nedensel etken : çaba-yetenek-görevin güçlüğü- şans) faktörlü, son faktörde tekrar ölçümlü deney desenine uygun varyans analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Ayrıca, deneklerin arkadaşlık tercihi ile diğer kişilerin flört tercihine ilişkin görüşlerini içeren verilere, 2 ( denek cinsiyeti : kız-erkek ) x 2 (görev türü: kadınsı-erkeksi) x 2 (hedef kişinin cinsiyeti : kadın-erkek) x 2 (basan durumu : başarı-başansızlık) faktörlü deney desenine uygun varyans analizi; kız ve erkek deneklerin flört tercihine ilişkin verilere ise 2 (denek cinsiyeti : kız-erkek) x 2 (görev türü : kadınsı-erkeksi) x 2 (basan durumu : başarı-başansızlık) faktörlü deney desenine uygun varyans analizi uygulanmıştır.in Nedensel yüklemelere ilişkin olarak araştırmadan elde edilen bulgular, kız deneklerin erkeklerin başarısını yetenek etkenine yüklediklerini göstermiştir. Ayrıca, kız denekler kadınların başarısızlığım yeteneksiz oluşa, erkek denekler ise erkeklerin başarısızlığını çaba harcamamaya yüklemişlerdir. Kadınsı görevde kadının başarısı çaba ile yetenek etkenlerine, başarısızlığı yeteneksiz oluşuna; erkeğin başarısı, yetenekli oluşuna başarısızlığı ise çaba harcamamasına yüklenmiştir. Diğer yanda, erkeksi görevde hem kadının hem de erkeğin başarısı çaba ile yetenek etkenlerine yüklenmiş, ancak kadının başarısızlığı yetenekli olmayış ile görevin zor olmasına, erkeğin başarısızlığı ise çaba harcamama ile yetenekli olmayışa bağlı görülmüştür. Çekiciliğe ilişkin bulgular, kız deneklerin arkadaş olarak başarılı kadın ve erkekleri başarısız kadın ve erkeklerden; erkek deneklerin ise başarılı erkekleri başarılı kadınlar ile başarısız kadın ve erkeklerden daha çekici algıladıklarını göstermiştir. Denekler flört olarak başarılı kişileri başarısız kişilerden daha fazla ter cih etmişlerdir. Diğer yanda denekler, kadınların hem kadınsı hem de erkeksi görevlerde başarılı olan erkekleri; erkeklerin ise, kadınsı görevde başarılı olan kadınları flört olarak çekici algılayacağını tahmin etmişlerdir. Araştırmadan elde edilen bulgular, konu ile ilgili yazılı kaynakların ışığı altında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The present study examined the degree to which success or failure of men and women in feminine and masculine tasks were attributed to the causal factors such as effort, ability, task difficulty and luck. The effects of outcome, subject sex, task type and target sex on the perceived attractiveness of the target person were also investigated. For this purpose, 240 subjects (120 female and 120 male undergraduates at the Hacettepe University) were presented with one of the 8 vignettes, portraying either a female or a male who had succeeded or failed in a feminine or a masculine task and were asked to indicate on five point scales the degree to which each of the causal factors contributed to the outcome. In addition, the subjects were asked to rate the degree of attractiveness of the target person as a friend and a dating partner. The subjects also judged the perceived attractiveness of the target person as a dating partner for other men and women. The results indicated that female subjects attributed the success of the male target to the ability factor. On the other hand, female subjects ascribed the failure of the female target to her lack of ability while male subjects attributed the failure of the male target to his lack of effort. In the feminine sex- linked task, the success of the woman was attributed to her ability and effort; and her failure to her lack of ability whereas the success of the man was attributed to his ability and his failure to his lack of effort. On the other hand, in the masculine sex-linked task, the successes of both the female and the male targets were attributed to the effort and the ability factors. However, in the masculine task, while the failure of the woman was attributed to lack of ability and task difficulty, the failure of the man was ascribed to lack of effort and ability. In relation to attraction measures, the study revealed that female subjects perceived both the successful man and the woman as more attractive than the unsuccessful ones. Male subbjects perceived the successful male target as more attractive than theunsuccessful. On the other hand, the success of the female target was not a significant factor in the attractiveness of women for male subjects. Over all, the successful target persons were perceived as more attractive than the unsuccessful ones as dating partners. Futhermore, the men successful in both types of sex-linked tasks were considered to be attractive for women whereas the women successful only in feminine tasks were judged to be attractive for men.