Discussion on utopian and dystopian fiction as counterparts of marxist communism and capitalism in H.G. Wells' The Sleeper Awakes
H. G. Wells'in Uykudaki Uyanıyor eserinde ütopya ve distopya kurgusunun marksist komünizm ve kapitalizmin yansıması üzerine tartışma
  1. Tez No: 767106
  2. Yazar: BÜŞRA ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsanlık için daha iyi bir dünyanın en eski hayali olarak tanımlanabilecek ütopya ile Sanayi Devrimi sonrasında ortaya çıkan, bilim ve teknoloji alanlarında yaşanan hızlı değişimler, dünya savaşları ve modern depresyon sonucu oluşturulan, geleceğin en kötü kâbusu distopya arasında bir ikilik söz konusudur. Edebiyat, ütopik edebi eserlerin en erken örneklerinden modern distopik örneklere kadar dönemin mevcut durumunu tasvir etme rolüne sahiptir. Bunu tarihsel yaklaşımla incelemeye alan Marx, ekonomik mücadeleyi, çağlar boyunca insanlığın ilerlemesine giden yolda bir engel olarak tanımlar. Komünizm ve kapitalizm kavramları, sentezlenip üstesinden gelinerek sonunda komünizme ulaşılacak olan bu ilerlemedeki en iyi ve en kötü olasılıkları tanımlar. Bu tezin amacı, ütopya ve distopya kavramlarının gelişimini göstererek, Marksist bir yaklaşımla, H. G. Wells'in distopik romanı Uykudaki Uyanıyor'da ütopya ile komünizm, distopya ve kapitalizm arasındaki paralelliği ilişkilendirmektir.
Özet (Çeviri)
There is a duality between utopia which can be defined as the oldest dream of a better world for humanity and dystopia which is created after the Industrial Revolution, with rapid changes in the fields of science and technology, world wars and modern despair which mostly focus on the worst nightmare for the future. From very early examples of utopian literary works to modern dystopian examples literature has the role of depicting the status quo. Inquiring this with the historical approach, Marx identifies the economical struggle as an opponent in the way of human progress through the ages. His concepts of communism and capitalism define the best and the worst possibilities in this path which eventually are synthesised and overcome by achieving communism. The aim of this thesis is to link the analogy of utopia and communism, dystopia and capitalism by indicating the development of utopian and dystopian concepts with the Marxist approach in H. G. Wells' dystopian novel The Sleeper Awakes.