Aile sağlığı merkezine başvuran 60 yaş ve üzeri hastalarda tilburg kırılganlık anketi ile düşme arasındaki ilişki
The relationship between the tilburg frailty questionnaire and falls in patients aged 60 and over applying to the family HEALTH center
  1. Tez No: 767133
  2. Yazar: BAŞAK ÇALIŞKAN TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL AYDAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Yaşlılarda düşme önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Geriatrik sendromlardan biri olan kırılganlık çeşitli sağlık sorunlarına karşı yatkınlık ile karakterizedir. Tilburg kırılganlık anketi (TKA), fiziksel kırılganlığın yanında sosyal ve psikolojik kırılganlığı da değerlendiren çok yönlü ölçeklerden biridir. FRAIL kırılganlık anketi (FKA) ise kırılganlık değerlendirilmesinde yaygın olarak kullanılan ve sadece fiziksel değerlendirme yapan bir ölçektir. Çalışmamızda TKA ile saptanan kırılganlığın, son bir yıldaki düşme ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel analitik bir çalışmadır. Çalışmamıza İslambey ASM 34.10.023 no'lu birime kayıtlı 60 yaş ve üzeri çalışmaya katılmayı kabul eden bireyler alındı. Katılımcıların demografik verileri not edildi. Hastaların son bir yıl içinde düşüp düşmedikleri, düşme korkularının olup olmadığı not edildi. Hastalara TKA ve FKA uygulandı. Son bir yıl içindeki düşmelerin çalışma verileri ve TKA ile ilişkisi değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza alınan 220 katılımcıdan 39'u (%17,7) son 1 yıl içinde en az bir kez düşmüştü. Kadınlarda düşme hikayesi %18,5 (25/135), erkeklerde ise %16,4 (14/85) oranındaydı ve aralarında istatistiksel olarak fark yoktu (p=0,599). Katılımcılar TKA ile değerlendirildiğinde 88 (%40) hastanın kırılgan olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Falls is an important cause of morbidity and mortality among elderly people. Frailty is one of the geriatric syndromes and is associated with susceptibility to various health problems. Tilburg frailty questionnaire (TFQ) is one of the instruments which assesses social and psychologic in addition to physical frailty. FRAIL frailty questionnaire (FFQ) is a widely used instrument which assesses only physical components of frailty. In the present study, we aimed to evaluate the association between frailty according to TFQ and history of falling in the last year. Methods: This is a cross sectional study. Subjects at 60 years of age or older who were registered to the family health clinic of İslambey ASM 34.10.023 and provided consent to participate in this study were enrolled. Demographic data, history of falling during the last year, and presence of fear of falling were noted. The TFQ and FFQ were applied. The association between history of falls during the last year and findings of TFQ were analyzed. Results: A total of 220 participants were enrolled and 39 (17.7%) of them had a history of falling for at least once during the last year. There was no significant difference in falls (p=0.599) in females (18.5%, 25/135) and males (16.4%, 14/85). Among the participants, 88 (40%) were frail according to TFQ.