Ergenlikten beliren yetişkinliğe geçişte intihar davranışının gidişi ve gelişimsel bağlamı: Boylamsal bir çalışma
Progress and developmental context of suicide behavior in the transition from adolescence to adulthood: A longitudinal study
- Tez No: 767158
- Danışmanlar: PROF. DR. TEZAN BİLDİK, PROF. DR. ŞEBNEM PIRILDAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Giriş: Ergenlik döneminde depresyon geçiren ve intihar davranışları olan bireylerde, intihar ile ilişkili olan klinik ve gelişimsel risk faktörlerin boylamsal olarak değerlendirilmesi son derece önemlidir. Kimlik duygusu, duygusal özerklik ve ebeveynlerle olan ilişkiler gibi gelişimsel kavramların boylamsal olarak ele alındığı çalışmaların alanda sınırlı sayıda olduğu görülmektedir. Amaç: Bu çalışmada ergenlik döneminde gelişimsel nedenler ile depresyon geçiren ve bir kısmında intihar davranışları olan gençlerin, beliren yetişkinlik döneminde intihar davranışlarının seyri ve intiharın klinik ve gelişimsel risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İntihar davranışlarında etkisi olduğu bilinen depresyon şiddeti, yaşam kalitesi, kimlik duygusu, duygusal özerklik, ebeveyn-genç ilişkilerinin intihar riski üzerindeki etkileri değerlendirilecektir. Ayrıca, ergenlik dönemindeki depresyonunun beliren yetişkinlikte tanısal gidişatı ve süreçteki klinik ve gelişimsel ölçek verilerinin değişimi incelenecektir. Yöntem: EÜTF ÇERSAH Anabilim Dalı Gençlik Ruh Sağlığı Danışma ve Tedavi Birimi'nde 2013 yılında Prof. Dr. Tezan Bildik'in danışmanlığında yürütülmüş olan, Doç. Dr. Çiğdem Yektaş'ın ''Depresyon Tanılı Kız Ergenlerde İntı̇har Davranışının Doğası ve Gelı̇şı̇msel Bağlamı: Kı̇mlı̇k Duygusu, Ergen-Ebeveyn İlı̇şkı̇lerı̇ ve Duygusal Özerklı̇k'' adlı tez çalışmasının devamı niteliğinde bir izlem çalışması yapılmıştır. 2012 yılındaki tez çalışmasına 94 kız ergen kız hastanın dahil edildiği görülmüştür. Bu hastalara arşiv dosya kayıtları ve hastane bilgi sistemi üzerinden ulaşılmaya çalışılmış ve çalışmaya katılmayı kabul eden 54 hasta ile izlem çalışması tamamlanmıştır. Çalışmaya katılan hastaların gönüllü onamları alınmıştır. Hastaların, izlemin başında ve sonunda olmak üzere 2 noktada değerlendirmeleri yapılmıştır. 2012 yılına ait veri setinde çalışmaya katılan hastaların, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Duygusal Özerklik Ölçeği (DÖÖ), Anne-Baba Ergen İlişki Envanteri (PARQ), Kimlik Duygusu Değerlendirme Aracı (KDDA), Özkıyım Değerlendirme Formu (ÖDF), Çocuk Yaşam Kalitesi Ölçeği (KIDDO-KINDL) skorları yer almaktadır. İzlem sonunda (2022) hastalara BDÖ, DÖÖ, PARQ, KDDA, ÖDF tekrar uygulanmıştır. Ayrıca Beliren Yetişkinlik Ölçeği (BYÖ), Yaşam Kalitesi Ölçeği (SF-36) ve Tehdit Edici Yaşam Olayları Listesi (TEOL) uygulanmıştır. DSM-5 tanı ölçütlerine göre yarı yapılandırılmış bir görüşme olan SCID-5 ile tanısal değerlendirme yapılmıştır. Global Değerlendirme Ölçeği (GAS) esas alınarak işlevsellik düzeyleri kaydedilmiştir. Sosyodemografik bilgiler olgu rapor formuna kaydedilmiştir. Etik kurul onayı Ege Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Etik Kurulu'ndan alınmış olup karar no 22-1.1T/41'dir. Bulgular: 2013 yılında tez çalışmasına alınan 94 hastadan 54'ü izlem çalışmasını tamamlamıştır. Çalışmaya katılamayan hastalar ve çalışmaya alınan hastaların bazal klinik karakteristik özelliklerinin benzer olduğu, izlemdeki kayıplar nedeniyle grubun homojenizasyonun etkilenmediği saptanmıştır. İntiharda etkili olabilecek proksimal ve distal risk faktörleri değerlendirildiğinde, proksimal ve distal risk faktörü olan hastaların, sadece distal risk faktörü olan hastalara göre intihar için anlamlı bir risk altında oldukları saptanmıştır (p0,05). İzlem sonunda, çalışmayı tamamlayan 54 hastaya son 12 ay içerisinde intihar girişimi yapıp yapmadıkları ve intihar düşünceleri sorulmuştur. Son bir yılda hiçbir hastanın intihar girişiminde bulunmadığı tespit edilmiştir. Çalışmamızda izlem sonunda 54 hastanın 9 (%16,6)'unda mevcut intihar düşüncesi olduğu görülmüştür. Çocuk psikiyatrisine daha erken yaşta başvuru yapmanın (p=0,027, OR: 0,396) ve ergenlik döneminde evden-okuldan kaçma davranışlarının (p=0,024, OR: 5,910) intihar riski için öngördürücü olduğu tespit edilmiştir. Örneklemimizin tamamı izlemin başındaki ilk değerlendirmede MDB tanılı hastalardan oluşmakta olup, izlemin sonunda SCID-5 yarı yapılandırılmış tanısal görüşmesine göre çalışmayı tamamlayan 54 hastanın 43'ünün (%79,62) en az bir psikiyatrik bozukluğu olduğu saptanmıştır. 51 (%94,44) hasta izlem sonuna değin ikinci bir depresif epizot geçirmiştir. İzlemin sonundaki değerlendirmede, hastalarımızın 19(%35,18)'unun şimdiki tanısı MDB olarak saptanmıştır. Beş (%9,25) hastamız distimik bozukluk tanısı almıştır. BPB'a dönüşen 6 (%11,11) hasta bulunmaktadır. On sekiz (%33,33) hastamız, anksiyete ve ilişkili bozukluklara sahiptir. Hastalarımızın 19 (%35,18)'unda erişkin DEHB tanısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction: It is seen that there are a limited number of studies examining the diagnostic progress of individuals who had depression and attempted suicide in adolescence until adulthood with developmental concepts associated with suicide attempts such as a sense of identity, emotional autonomy and relationships with parents. Objective: In this study, it was aimed to evaluate the course of suicidal behavior and the clinical and developmental risk factors of suicide in the emerging adulthood of young people who had depression due to developmental reasons in adolescence and some of them had suicidal behaviors.The effects of depression severity, quality of life, sense of identity, emotional autonomy, parent-youth relationships on suicide risk, which are known to have an effect on suicidal behaviors, will be evaluated. In addition, the diagnostic course of depression in adolescence in emerging adulthood and the change in clinical and developmental scale data in the process will be examined. Method: In 2013, at Ege University Youth Mental Health Unit, under the supervision of Tezan Bildik, Dr. Çiğdem Yektaş's thesis titled“The Nature and Developmental Context of Suicidal Behavior in Adolescents Diagnosed with Depression: Sense of Identity, Adolescent-Parent Relationship and Emotional Autonomy”was conducted. In 2022, a thesis study is planned as a continuation of this study. In the thesis study in 2012, 94 female adolescent female patients were included. These patients were tried to be reached through archive file records and the hospital information systems. The follow-up study was completed with 54 patients who agreed to participate. Voluntary consent was obtained from the patients participating in the study. Patients were evaluated at two-time points, at the beginning and the end of follow-up. Scale data included in the data set of 2012: Beck Depression Inventory (BDI), Emotional Autonomy Inventory (EAS), Parent Adolescent Relationship Inventory (PARQ), Sense of Identity Assessment Tool (SOIE), Suicide Evaluation Form (SEF), Child Quality of Life Scale (KIDDO-KINDL). At the end of the follow-up (2022), the BECK Depression Scale (BDI), the Emotional Autonomy Scale (EAS), the Parent-Adolescent Relationship Inventory (PARQ), the Sense of Identity Evaluation Tool (SOIE), and the Suicide Evaluation Form (SEF) were re-administered to the patients. In addition, the Emerging Adulthood Scale (the IDEA) and the Quality of Life Scale (SF-36) were applied. The diagnostic evaluation was performed by applying SCID-5 to the patients. The functionality levels of the patients were recorded based on the Global Assessment Scale (GAS). Sociodemographic information was recorded in the case report form. Ethics committee approval was obtained from Ege University Medical Research Ethics Committee, and the decision number is 22-1.1T/41. Results: Of the 94 patients included in the thesis study in 2013, 54 completed the follow-up study.