Akut böbrek yetmezliğinde plazmaferezin rolü
The role of plasmapheresis in acute renal failure
  1. Tez No: 767166
  2. Yazar: MÜNİR MURĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELALETTİN USALAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Akut böbrek hasarı (ABH), kan üre azotu, kreatinin ve diğer üremik toksinlerin vücutta biriktiği ve glomerüler filtrasyon hızında (GFH) gelişen azalma ile karakterize durumdur. ABH kliniğine neden olan bazı hastalıkların tedavisinde plazmaferezin yeri olup plazmaferez (PZ) kandan uzaklaştırmak üzere hedeflenen kısmın plazma olduğunu tanımlar. Plazmaferez immünkompleksleri, antijenik yapıları plazmadan temizleyerek akut hasarın ilerlemesini önler. Ayrıca bu hastalarda plazmaferez, immünsupresif ve/veya immünmodülatör tedavinin etki gücünü artırır. Çalışmamızda merkezimize sistemik lupus eritematozus (SLE), vaskülit, hemolitik üremik sendrom (HÜS) ve trombotik trombositopenik purpuraya (TTP) bağlı akut böbrek hasarı kliniği ile başvuran hastalara uygulanan plazmaferez işleminin öncesi ve sonrasında erken ve geç dönemde böbrek fonksiyonlarına etkilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya toplam 35 hasta dahil edildi. Hastaların 10'u (%28,6) ANCA+ vaskülit tanısı, 18'i (% 51,4) trombotik mikroanjiopati (TMA) tanısı, 7 hasta ise (% 20) SLE tanısı almış hastalardı. Hastalar plazmafereze alınmasının ortalama sayısı 9,43 ± 7,44 olarak bulundu. Hastaların plazmaferez öncesi ortalama GFH 23,14 ± 20,38 ml/dk olup plazmaferez sonrası birinci ay kontrolünde 62,77 ± 40,9 ml/dk, üçüncü ay kontrolünde 73,91 ± 41,79 ml/dk, birinci yıl kontrolünde 70,1 ± 41,02 ml/dk olarak saptandı (p=0,001).ANCA+ vaskülit hastalarında plazmaferez öncesi GFH 14,4 ± 9,54 ml/dk olup plazmaferez sonrası birinci ay kontrolünde GFH 31,7 ± 32,21 ml/dk; üçüncü ay kontrolünde 39 ± 33,07 ml/dk olarak saptanmış ve işlem öncesine göre GFH değerinde anlamlı yükselme izlenmiştir.TMA tanısı olan hastalar incelendiğinde plazmaferez öncesi GFH ortalama 26,89 ± 24,87 ml/dk, plazmaferez sonrası birinci ay ölçümü 84,17 ± 34,9 ml/dk, birinci yıl ölçümü 88 ± 37,3 ml/dk olarak bulunmuştur (p=0,001) (p=0,002). SLE tanılı hastalarda plazmaferez sonrasında ölçülen plazmaferez sonrası üçüncü ay ve birinci yıl kontrollerinde GFH 73,71 ± 37,97 ml/dk ve 74,57 ± 41,33 ml/dk olarak bulunmuş olup başlangıç düzeyine göre anlamlı iyileşme gözlenmiştir. Bu hastalarda erken dönemde plazmaferez ile GFH'ta anlamlı düşüş saptandığı gibi birinci yılın sonunda da böbrek fonksiyonları korunmuştur.
Özet (Çeviri)
Acute kidney injury (AKI), conditions that occur with the accumulation of blood urea nitrogen, creatinine and other uremic toxins, and the acceleration of glomerular filtration (GFR) rate. It is the site of plasmapheresis to clear some that cause AKI clinic, and plasmapheresis (PZ) is the plasma evacuation of the targeted part to remove it from the blood. Plasmapheresis immunocomplexes exclude acute overprogression by clearing virus cells from plasma. In addition, these cells increase the potency of plasmapheresis, immunosuppressive and/or immunomodulatory cells. It is aimed to compare the clinic of acute harmful organisms due to systemic lupus erythematosus (SLE), vasculitis, hemolytic uremic syndrome (HUS) and thrombotic thrombocytopenic purpura (TTP), and those who were discharged in the early and late period before and after the plasmapheresis procedure involving their cells in our study center. A total of 35 patients were included in the study.Ten of the patients (28.6%) were diagnosed with ANCA+ vasculitis, 18 (51.4%) were diagnosed with thrombotic microangiopathy (TMA), and 7 patients (20%) were diagnosed with SLE. The mean number of patients receiving plasmapheresis was 9.43 ± 7.44. The mean GFR of the patients before plasmapheresis was 23.14 ± 20.38 ml/min, 62.77 ± 40.9 ml/min in the first month control after plasmapheresis, 73.91 ± 41.79 ml/min in the third month control, 70 in the first year control. It was found to be .1 ± 41.02 ml/min (p=0.001). In ANCA + vasculitis patients, GFR was 14.4 ± 9.54 ml/min before plasmapheresis, and GFR was 31.7 ± 32.21 ml/min in the first month control after plasmapheresis; In the third month control, it was found to be 39 ± 33.07 ml/min and a significant increase was observed in the GFR value compared to the pre-procedure. When the patients with TMA diagnosis were examined, the mean GFR was 26.89 ± 24.87 ml/min before plasmapheresis, and the first month measurement after plasmapheresis was 84. 17 ± 34.9 ml/min, the first year measurement was 88 ± 37.3 ml/min (p=0.001) (p=0.002). In patients diagnosed with SLE, GFR was 73.71 ± 37.97 ml/min and 74.57 ± 41.33 ml/min in the third month and first year controls after plasmapheresis, and a significant improvement was observed compared to the baseline level. In these patients, a significant decrease in GFR was detected with plasmapheresis in the early period, and renal functions were preserved at the end of the first year.