Klinik bakteri izolatlarında dezenfektan direnç genlerinin belirlenmesi
Determination of disinfectant resistance genes in clinical bacterial isolates
- Tez No: 767182
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Dezenfektanlar, başta hastaneler olmak üzere diğer sağlık birimlerinde enfeksiyonun kontrol edilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bakteriler dezenfektanlara karşı farklı mekanizmalarla direnç göstermektedir. Dezenfektan dirençliliği genellikle bir veya daha fazla akış pompasının varlığı ve ifadesi ilgili olabilmektedir. Bu çalışmada, klinik bakteri izolatlarında qacA/B, qacC/D, qacE, qacΔE1, qacG, qacH, qacJ ve acrA genlerinin varlığının ve dezenfektanların (bir kuaterner amonyum bileşiği ve bir bisguanid) bakteriler üzerindeki minimum inhibisyon konsantrasyonlarının (MİK) belirlenmesi amaçlanmıştır. Toplam 40 klinik izolat, spesifik primerler kullanılarak ilgili genlerin varlığı yönünden PCR amplifikasyonu ile taranmıştır. Dezenfektan duyarlılığı agar dilüsyon yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. İzolatların tanımlanması, matris destekli lazer desorpsiyon/iyonizasyon uçuş süresi kütle spektrometresi (MALDI-TOF MS) tekniği ile doğrulanmıştır. İzolatların 6 adedinde (%15) qacEΔ geni tespit edilmiştir. Benzalkonyum klorür ve klorhekzimid glukonat'ın gen pozitif E. coli, K. pneumoniae ve P. aeuruginosa suşlarında MİK değerleri sırasıyla 32-256 mg/L ve 2-16 mg/L olarak belirlenmiştir. Sonuçlarımız, biyosite dirençli genlerin varlığı veya yokluğu ile klinik izolatlar E. coli, K. pneumoniae ve P. aeruginosa'da gözlenen MİK'ler arasında bir ilişki olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Disinfectants are widely used to control infection, primarily in hospitals and other healthcare units. Bacteria are resistant to disinfectants by different mechanisms. Disenfectant resistance can often be related to the presence and expression of one or more efflux pumps. The aim of this study was to determine the presence of the qacA/B, qacC/D, qacE, qacΔE1, qacG, qacH, qacJ ve acrA genes in clinical bacteria isolates and disenfectans (a quaternary ammonium compound and a bisguanide) minimum inhibitory concentration (MIC) values on bacteria. In total 40 clinical isolates were screened by PCR amplification of related genes using specific primers. The diseinfectant susceptibility was carried out by agar dilution method. Identification of the isolates was confirmed by matrix-assisted laser desorption/ionization time-offlight mass spectrometry (MALDI-TOF MS) technique. The qacEΔ gene was detected in 6 isolates (15 %). MICs of bezalkonium chloride and chlorhexidine gluconate for gene positive E. coli, K. pneumoniae, P. aeuruginosa has been determined as 32 - 256 mg/L and 2-16 mg/L respectively. Our results imply that there was no relation between presence or absence of biocide resistant genes and MICs observed in clinical isolates E. coli, K. pneumoniae, and P. aeruginosa.