18 yaş üstü bireylerde siberkondrinin problemli internet kullanımı ve E-sağlık okuryazarlığı ile olası ilişkisi
- Tez No: 767193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Çalışmamızda; internetin sağlık ilişkili bilgi arama amaçlı sık kullanımıyla ortaya çıkan yeni sayılabilecek bir kavram olan siberkondrinin problemli internet kullanımı (PİK) ve elektronik sağlık (e-sağlık) okuryazarlığı ile olası ilişkisinin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmamıza konu olan kavramların tanımlarına bakıldığında siberkondri; kişinin kendisinde olduğunu düşündüğü hastalıklar üzerine internette bilgi araması, tanı koymaya çalışması ve hatta tedavisini planlamasıdır. E-sağlık okuryazarlığı; sağlığa ilişkin bilgilerin elektronik kaynaklardan edinilmesi, anlaşılabilmesi, analiz edilebilmesi ve edinilen bilgilerle sağlık problemlerinin çözülebilmesidir. PİK ise; internet kullanımının kişinin psikolojisinde, sosyal hayatında, iş/okul yaşamında zorluklara sebep olmasıdır. Sonuçlarımız; siberkondriyak kişilere belki de en sık rastlama olasılığı olan ve hastaları biyopsikososyal açıdan değerlendirmekle yükümlü olan aile hekimlerinin farkındalığını arttırmak, yanlış sevkleri önlemek ve gereksiz sağlık harcamalarını azaltmak adına önemlidir. Gereç-Yöntem: Araştırmamız tek merkezli, gözlemsel, tanımlayıcı, kesitsel bir çalışmadır. 01.06-30.06.2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Aile Hekimliği kliniğine bağlı Esenler Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran ve dahil edilme kriterlerini sağlayan 271 kişi çalışmaya alınmıştır. Katılımcılara, Türkçe geçerlilik ve güvenilirlikleri yapılmış; Siberkondri Ciddiyeti Ölçeği-Kısa Formu, PİK Ölçeği-Kısa Formu, E-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği ve tarafımızca oluşturulan sosyodemografik form uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it is aimed to reveal the possible relationship of cyberchondria, a phenomenon that can be considered as new that occurs with the frequent use of the internet for health-related information seeking, with problematic internet use and electronic health literacy. When the concepts that are the subject of our research are defined; cyberchondria is the search of information on the internet about the diseases that the person thinks they have, and trying to diagnose and treat them. Electronic health literacy is obtaining, understanding and analyzing health-related information from electronic sources and solving health problems with the information obtained. Problematic internet use is that internet use causes difficulties in a person's psychology, social life, work/school life. Our results are important in order to increase the awareness of family physicians, who are perhaps the most likely to encounter cyberchondriacs and who are responsible for the biopsychosocial evaluation of patients, to prevent false referrals and to reduce unnecessary health expenses. Method: Our research is a single-center, observational, descriptive, cross-sectional study. Between 01.06-30.06.2022, 271 people who applied to Esenler Education Family Health Center affiliated to Health Sciences University Istanbul Bağcılar Training and Research Hospital Family Medicine Clinic and met the inclusion criteria were included in the study. Three scales which Turkish validity and reliability were done; Cyberchondria Severity Scale-Short Form, Problematic Internet Usage Scale-Short Form, E-Health Literacy Scale and sociodemographic form which is created by us were applied to the participants.