Martin Buber'de ötekiyle ilişki ve etik
The relationship to the other, and ethics in Martin Buber
- Tez No: 767214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN KİRİŞ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı öteki felsefesi üzerine yapılan çalışmalarda göz ardı edilmiş Buber etiğinin özgünlüğünü keşfetmek ve geliştirmektir. Buber insanı ilişki temelinde ele alarak, Ben-O ve Ben-Sen ilişkisi olarak ayırmıştır. Ben-O ilişkisi insanın varlıkla sıradan ilişkisine karşılık gelirken Ben-Sen ilişkisi insanın ötekiyle diyalog içinde olduğu daha derin bir ilişkidir. Ötekiyle ilişki; tüm etik değerlendirmeleri içinde barındıran, yaşamın dinamizmine uygun bir ilişkinin temellerini içermektedir. Ben-Sen ilişkisi yalnızca insanın insanla kurduğu bir ilişkiyi değil, insanın tüm varlıklarla kurduğu bir ilişkiyi açıklamaktadır. Ben-Sen ilişkisinin tüm varlığı kapsar nitelikte olması diğer etik çalışmalara yeni bir bakış sağlayacak ölçüdedir. Diyalog etiği, ötekiyle ilişki etiği, antropolojik etik, varoluş etiği, durum etiği, vicdan etiği, meslek etiği, anarşist etik ve ontolojik etik gibi birçok etik anlayış Buber'in ötekiyle ilişki felsefesinin temelinde kendine yer bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to discover and develop the originality of Buber ethics that have been ignored in studies over the term of the Other. Buber takes the human on the basis of relationship and divides it into I-It and I-Thou relationships. I-It relationship corresponds to the ordinary experience of the human being with the being whereas I-Thou relationship is a deeper relationship in which the human is in dialogue with the Other. The relationship to the Other contains the basics of a relationship that includes all ethical considerations and is suitable for the dynamism of life. The I-Thou relationship explains not only a relationship among people but also the relationship between people and all beings. The fact that the I-Thou relationship encompasses all being's relations is in extent to provide a new perspective on other ethical studies. The foundations of many ethical understandings such as dialogical ethics, ethics of relationship with the Other, anthropological ethics, existential ethics, situational ethics, ethics of conscience, professional ethics, anarchist ethics and ontological ethics find their place in the basis of Buber's philosophy of relationship with the Other.