Sanal paraların fıkhi açıdan para olma vasfı
Virtual currencies' status of being money islamic jurisprudential perspective
- Tez No: 767217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MURAT KUMBASAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
İnsanlık tarihi boyunca paranın farklı formlarını görmek mümkündür. Mal paradan temsili paraya, temsili paradan itibari paraya, itibari paradan dijital paraya ve nihayetinde kripto sanal paraya geçişe şahit olmaktayız. Bilişim teknolojisinde meydana gelen gelişmeler paranın her geçen gün farklı formlarda kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Son yıllarda özellikle yazılım mühendisliğinin gelişmesi ve buna paralel olarak blockchain teknolojisiyle birlikte kripto sanal paralar ilgi odağı haline gelmiştir. Bu anlamda kripto sanal paralar; iktisat, işletme, hukuk, güvenlik ve ilahiyat gibi pek çok farklı alanda yapılan akademik çalışmaların da yoğunlaştığı bir alan olmuştur. Geleneksel ödeme sistemlerine alternatif olarak ortaya çıkan kripto sanal paraların hukukî meşruiyetinin yanı sıra dinî bakımdan meşruiyeti de merak ve tartışma konusudur. Bu anlamda çalışmamızda para olgusu tarihi seyriyle birlikte ele alınmış, kripto sanal paraların teknolojik altyapıları ve çeşitlerine yer verilmiştir. Ayrıca çağdaş İslâm hukukçularının kripto sanal paraların meşruiyetine yönelik görüşleri değerlendirilmiş, fıkıhta para olgusu üzerinde durulmuş ve kripto sanal paraların fıkhî açıdan para olma vasfı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Different forms of money can be seen throughout the human history. We witness the transition from commodity money to representative money, from representative money to fiat money, from fiat money to digital money and, finally, to crypto virtual money. Developments in information technology enable, day by day, the use of money in different forms. In recent years, particularly with the development of software engineering, and with blockchain technology concordantly, crypto virtual moneys became the center of interest. Crypto virtual money also became an area on which academic studies in different fields such as economics, business, law, security, and theology are concentrated. In addition to their legal justification, the religious legitimacy of crypto virtual moneys, which emerged as alternatives to traditional payment systems, is also a matter of curiosity and discussion. In this sense, our study discusses the phenomenon of money together with its historical course and includes the technological structures and types of crypto virtual moneys. It evaluates, additionally, the views of contemporary Islamic jurists on the legitimacy of crypto virtual moneys, emphasizes the phenomenon of money in Islamic jurisprudence, and discusses the nature of crypto virtual currencies as money in terms of fiqh.