أحكام النقود المعتبرة في الإسلام(العملات الرقمية نموذجا)
Günümüzde geçerli olan paraların İslam'daki hükmü (Dijital para örneği)
- Tez No: 670127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTERHAN FURKANİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, tarih boyunca paranın ortaya çıkışı ve gelişimi konusu ele alınmıştır. İnsanlar her dönemde maslahatlarını temin eden ve yaşam şartlarına uygun çeşitli para türlerini icat etmişlerdir. İnsanlar paranın somut bir hal aldığı medeniyetlerin doğuşundan iletişim ve bilgi teknolojileri çağına, daha sonra dördüncü sanayi devriminin zirvesi ve modern çağda yeni bir para türü olan ve ortamı sanal dünya olan kripto para birimlerini ortaya çıkaran ya-pay zekâya ulaşıncaya kadar onun birçok türünü biliyorlardı. Bu araştırma tarih boyunca paranın başına gelen değişikliklerin boyutunu ve şeriatın, paranın kaybolmaktan korunma-sını ihmal etmediğini ortaya koymak için yapılmıştır. Ayrıca bu araştırma, parayla alakalı tarihi gerçeklere vakıf olmak için tarihsel ve fıkhi niteliktedir. Bu tarihsel yöntemle para ile ilgili tarihi gerçekler, geçmişi anlamaya yardımcı olan, günümüze fayda sağlayan ve gelece-ğe yönelik plan yapılması imkânı sunan bilimsel gerçeklere ulaşmak için tarihi kaynaklardan toplanmıştır. Bunların yanı sıra para meselesiyle alakalı tarihi gerçeklerin incelenmesi için tahlil yöntemiyle tasvir yöntemine başvurulmuştur. Sonuç olarak fıkhi hükme ulaşma gaye-siyle gelişmelere uygun olarak şifreli dijital para meselesi detaylıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This message examined the emergence and development of money throughout history, as every time people create new types and forms of money that achieve their interests and suit their living conditions, and people have known many of its types and forms, starting from the dawn of civilizations, in which money remained perceptible, up to To the era of the communications and information technology revolution, the peak of the Fourth Industrial Revolution and artificial intelligence, which produced a new type and form of money, then electronic currencies and then encrypted digital currencies began today, and the virtual world is the space of these currencies, so it was necessary to conduct this study to find out all Its circumstances and the end of its jurisprudential judgment in our Islamic law.