Trifluralinin fotokimyasal oksidasyonu
Photochemical oxidation of trifluralin
- Tez No: 76722
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÇALIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TRİPLURALİNİN I'OTOKA TALİ TİK OKSİDASYONLA GİDERİLMESİ İrem SESENOGLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ayla ÇALIMLI İkinci Tez Danışmanı : Prof. Dr. Hüseyin OĞUZ, Jüri : Prof. Dr. Yuda YÜRÜM Prof. Dr. Coşkun YURTERİ Doç. Dr. Murat EROL Tehlikeli ve toksik maddelerin neden olduğu su kirliliği dünya genelinde ciddi bir problem olmaya başlamıştır. Bu tür kimyasalların biyolojik yollarla bozunması zor olduğundan, yarılanma süreleri uzundur ve doğada birikirler. Son yıllarda kirli suların arıtılması için, fotokatalitik oksidasyon olarak bilinen alternatif bir arıtma yöntemi geliştirilmiştir. Bu çalışmada, Türkiye'de yaygın olarak kullanılan pestisillerden bir tanesi olan trifluralinin (C13H16F3N3O4) fotokatalitik oksidasyonla giderilmesi sürecine etki eden, katalizör miktarı, pH ve gaz akış hızının etkileri araştırılmış ve Box-Wilson optimizasyon yöntemi kullanılarak optimum giderim koşulları belirlenmiştir. Deneyler pyrex camdan yapılmış, manyetik karıştırmak bir fotorcaktördc gerçekleştirilmiştir. Trifluralinin GC analizi için Katı Faz Mikro Ekstraksiyonu (SPME) tekniği kullanılmış ve SPME yöntemine etki eden parametrelerin değerleri belirlenmiştir. Deneyler sonunda gaz akış hızı ve pil azalmasıyla giderilen trifluralin miktarının arttığı bulunmuştur. Katalizör miktarının etkisi incelendiğinde, TİO2 miktarının artmasıyla giderimin arttığı gözlenmiştir. 1998, 1 02 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Fotokatalitik oksidasyon, pestisitler, trifluralin, Ti02 fotokatalizörü, SPME analizi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis PHOTOCATALYTIC DEGRADATION OK TRIFLURALIN İrem ŞEŞENO?LU Ankara University Graduate School or Natural and Applied Sciences Department or Chemical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ayla ÇALIMLI Co-Supervisor : Prof. Dr. Hüseyin O?UZ Jury : Prof. Dr. Yuda YÜRÜM Prof. Dr. Coşkun YURTERİ Assoc. Prof. Dr. Murat EROL Water pollution caused by hazardous and Joxic îiijıteriaîs i is becoming a serious problem worldwide. Since such chemicals arc difficult to decompose by biodegradation, their half-life arc long and they accumulate in nature. In recent years an alternative treatment technology known as photocatalytic oxidation is developed for treatment of polluted waters. In this study, the effect of T1O2 photocatalyst amount, pll and gas flow rate on the photocatalytic oxidation of trifluralin (CuIIk.I'jNjO^) which is one of the widely used pesticides in Turkey was investigated and the optimum conditions for degradation was determined by using Box-Wilson optimization method. The experiments were carried out in a magnetically stirred pyrcx photorcactor. Solid Phase Micro Extraction (SPME) technique was used for GC analysis of trifluralin and values of parameters which affect the SPME method was determined. The experimental results indicated that amount of degraded trifluralin was increased with decreasing gas flow rate and pll. When the effect of the amount of catalyst was examined it was observed that degradation was increased with increasing of Ti02 amount. 1998, 102 pages KcyWords : Photocatalytic oxidation, pesticides, TiO* photocatalyst, SPME analysis