Çayırhan termik santrali desülfürizasyon jipsinin ısıl bozunması
- Tez No: 76723
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÇALIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇAYIRHAN TERMİK SANTRALİ DESÜLFÜRİZAS YON JİPSİNİN ISIL BOZUNMASI Emel YILMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Ayla ÇALIMLI 1998, Sayfa: 69 Jüri : Prof. Dr. Ayla ÇALIMLI Prof. Dr. Zühtü UYSAL Prof. Dr. Yuda YURÜM Prof Dr. Hüseyin OĞUZ Doç. Dr. Hasip YENİOVA Bu çalışmada; Çayırhan desülfojipsinin (DJ), Beypazarı bitümlü şisti (BŞ) varlığında ısıl bozunma kinetiği incelenmiştir. Deneyler, değişik kütle kesirlerinde (0,1- 0,3) bitümlü şist içeren katı girdinin kesikli olarak yüklendiği laboratuvar ölçekli bir akışkan yatak reaktörde, izotermal koşullarda gerçekleştirilmiştir. İşletme sıcaklık aralığı 900-1000°C dır. Katı girdinin ısıl bozunması sonucu oluşan gaz fazı, gaz analiz cihazlarıyla (MSI 5600 /Almanya, MJJR. 9000 /Fransa) düzenli aralıklar ile izlenmiş ve tüm veriler deney sistemine bağlı bir bilgisayara kaydedilmiştir. Her bir yükleme için gaz tarafı SO2 derişim-zaman eğrilerinden katı tarafı dönüşüm-zaman verileri türetilmiştir. Avrami modeline göre verilerin değerlendirilmesi sonucu tüm tepkime hızının kinetik kontrollü olduğu bulunmuştur. Bitümlü şist kütle kesrinin 0,3 olduğu katı girdi karışımı için hesaplanan aktivasyon enerjisi 200,6 kJ/mol 'dür. İşletme sıcaklığının arttırılması reaktör çıkışında bozunma gaz ürünlerinden SO2 derişimini arttırmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Desülfojips, bitümlü şist, akışkan yatak reaktör, ısıl bozunma.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THERMAL DECOMPOSITION OF GYPSUM FROM Ç AYIRHAN POWER PLANT DESULPHURIZATION UNIT Emel YILMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor : Prof.Dr. Ayla ÇALIMLI 1998, Page: 69 Jury : Prof. Dr. Ayla ÇALIMLI Prof. Dr. Zühtü UYSAL Prof. Dr. Yuda YURÜM Prof. Dr. Hüseyin O?UZ Assoc.Prof. Dr. Hasip YENİOVA In this work, thermochemical decomposition kinetics of Çayırhan desulphogypsum (DG) in the presence of Beypazarı oil shale (OS) was studied. Experiments were carried out under isothermal conditions in a batchwise manner at different added weight fractions of OS varying from 0,1 to 0,3 (w/w) in a bench- scale fluidized- bed reactor. The operating temperature range was 900-1000°C. The gas phase obtained from thermochemical decomposition of the sample was monitored by gas analyzers (MSI 5600/ Germany, MIR 9000/ France), and all process data were recorded on-line by a computer. SO2 concentration- time data were evaluated for each run to obtain DG conversion- time curves. Evaluation of data according to the Avrami model the overall reaction was found to be reaction rate controlled. The activation energy was found as 200,6 U/mol for the 0,3 weight fraction of oil shale in the feedstock. Increased operating temperature increased the SO2 concentration at the reactor- outlet. KEY WORDS: Desulphogypsum, oil shale, fluidized bed reactor, thermal decomposition.