Medikal lazer kullanımının iş sağlığı ve güvenliği yönünden araştırılması, Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesi örneği
Investigation of the use of medical laser in terms of occupational health and safety, Cukurova University Faculty of dentistry example
- Tez No: 767232
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sağlık sektörü ülkemizde iş kazaları açısından riskli bir alandır. İş Sağlığı ve Güvenliğine ilişkin Tehlike Sınıfları Listesi Tebliğ uyarınca sağlık işletmelerinin iş kazaları ve meslek hastalıkları açısından tehlikeli sınıfta olduğundan sağlık işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliğinin önemini ön plana çıkmaktadır. Hastanelerde sadece hastalar güvenlik riski altında olmayıp, çalışanlar da yüksek düzeyde tehlikelerle karşı karşıyadır. Bu çalışmada, Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesinde, teknolojik cihazlardan lazer cihazlarının tedavide kullanımı sırasında çalışan ve hasta sağlığını ve güvenliğini tehdit eden risk faktörlerini belirlemek ve çalışan memnuniyet ile güvenliği açısından kurum işleyişinin araştırılması amaçlamıştır. Anketteki katılımcılar lazerlere maruz kalan kişilerden oluşmuş ve 90 kişi (n) üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırma akademik personeller, idari personeller ile 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Amaca ulaşmak için Çukurova üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde yapılan çalışmalar yerinde incelenmiş, anket sonucuna yönelik diş hekimliğinde lazer kullanımı ile ilgili riskler araştırılmış ve lazer yaralanmalarının önlenmesi için klinikte uygulanabilecek bazı lazer güvenlik protokolleri ve önlemleri ve lazer kullanım alanlarında alınan önlemlerin gereksinimleri ve genelleştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Yapılan anket çalışmasındaki katılımcılar Faktör 1, 2 ve 3 kapsamındaki risk etmenlerine maruz kaldığı gözlemlenmiştir. Çalışanların çalışma ortamından kaynaklanan risk etmenlerinin farkında olduğu ancak, fiziksel etmenlerine maruz kaldıkları ve gerekli önlemlerin alınmadığı bulunmuştur. Sonuç olarak çalışma alanında İSG kurallarının olduğu ancak lazer kullanılma anında gerekli önlemlerin alınmadığı ve çalışanların fiziksel olarak etkilendikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The health sector is a risky area in our country in terms of occupational accidents. Occupational Health and Safety Hazard Classes List As per the Communiqué, the importance of occupational health and safety in health enterprises comes to the fore, since health enterprises had included in the highest dangerous class in terms of work accidents and occupational diseases. In hospitals, not only patients are at risk for safety, but employees are also faced with high levels of danger. In this study, it was aimed to determine the risk factors that threaten the health and safety of employees and patients during the use of laser devices, one of the technological devices, in the Faculty of Dentistry Hospital, and to investigate the functioning of the institution in terms of employee satisfaction and safety. Participants in the survey consisted of people who were exposed to lasers and were evaluated out of 90 people (n). It was held with the participation of academic staff, administrative staff and 4th and 5th grade students. In order to reach the goal, the studies carried out in Cukurova University Faculty of Dentistry were examined on-site, the risks related to the use of laser in dentistry were investigated, and some laser safety protocols and precautions that could be applied in the clinic for the prevention of laser injuries, and the requirements and generalization of the precautions taken in the areas of laser use were carried out. It was observed that the participants in the survey study were exposed to risk factors within the scope of Factors 1. 2 and 3. It has been found that the employees are aware of the risk factors arising from the working environment, but they have exposed to the physical factors and the necessary precautions were not taken. As a result, it has been determined that there are OHS rules in the work area, but the necessary precautions are not taken at the time of using the laser and the employees are physically affected.