Tıbbi uygulamalarda ekip iş birliği ve güven ilkesi
Team cooperation and trust policy in medical practises
- Tez No: 652685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİYE ÖZEN İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Law, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Çalışmamız kapsamında“Tıbbi Uygulamalarda Ekip İş Birliği Ve Güven İlkesi”konusu incelenmiştir. Tıbbi uygulamalar, insanlığın neredeyse karanlık tarihine kadar uzanmakta ve insanlığın gelişimiyle beraber gelişmekte ve genişlemektedir. Hekimin doğal lider olarak kabul edildiği tıbbi uygulamaların, tek bir hekimin yetemeyeceği ölçüde gelişmesi sonucu, uzmanlaşma artarken iş birliği de ortaya çıkmıştır. Kişi ve toplum sağlığı için hizmet veren tıp profesyonelleri arasındaki iş birliği çeşitli şekillerde ortaya çıkmaktadır. Bilim ve teknoloji kullanımının artmasıyla tıp profesyonelleri arasında ortaya çıkan uzmanlaşma ve farklılaşma şeklindeki ayrışma nedeniyle bu meslekler birbirinden uzaklaşmış ve son derece teknik meslekler haline gelmiştir. Bu ayrışma arttıkça iş birliğine olan ihtiyaç daha da artmaktadır. Artan ayrışma ve iş birliği ihtiyacı neticesinde, tıp profesyonellerinin birbirinin davranışına güven duyarak hareket etme ihtiyacı belirmiştir. Çalışmamız, birden fazla kişinin yer aldığı tıbbi uygulamalarda ortaya çıkan sorunları belirleme, değerlendirme ve çözüm bulabilmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda ilk olarak, yol gösterecek ve konunun daha iyi anlaşılmasını sağlayacak bazı temel kavramlar ve sonrasında tıbbi uygulamalarda görev alan meslek profesyonelleri örneklendirilmiştir. Tıpta iş birliğindeki çekirdek yapı olan ekip kavramı ele alınarak ekip içerisindeki yatay ve dikey iş birliği ve ortaya çıkabilecek hukuki durumlar incelenmiştir. Daha sonra birden fazla kişinin hareketi sonucu meydana gelen zararlarda sorumluluğun değerlendirilmesinde kullanılan güven ilkesi incelenerek, güven ilkesi ile ilgili örnekler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study“Team Cooperation And Trust Policy in Medical Practises”issues were examined. Medical practises, are almost traced back to the dark history of humanity and with the human development, developing and expanding. Doctors natural leader accepted in medical practises, can not afford to grow substantially as a result of a single doctor, specialization increased cooperation has emerged. The cooperation between medical professionals for individual and public health services that are emerging in various ways. With the growing use of health science and technology has emerged the specialization and differentiation occurs between professionals. Therefore, these occupations have become estranged from each other and highly technical professions. This divergence is increasing the need for increased cooperation. Increased decomposition and result in the need for cooperation, the medical professional, confidential consultation was needed to move the behavior of the other. Our study was carried out in where more than one person receives identify emerging issues in medical practice, and evaluation was conducted to find a solution. In our study fistly, the subject has been identified to lead and to provide a better understanding of some basic concepts. Then, business professionals involved in medical applications are illustrated. By taking the concept of team cooperation in medicine, horizontal and vertical cooperation in the team and has examined the legal situation that may arise. Later, more than one person's action as a result of the trust policy that is used in the assessment of liability for damages occurring were investigated. Then it examined the trust policy used in the assessment of liability for damages caused as a result of multiple people's movement and exemplified.