1-24 ay arası orta ve ağır akut bronşiyolit tanısı alan çocuklarda yüksek akımlı nazal kanül oksijen tedavisi ile düşük akımlı oksijen tedavisinin geriye dönük karşılaştırılması
A retrospective comparison of high flow nasal cannula oxygen therapy and low flow oxygen therapy in the children aged 1 to 24 months and diagnosed with moderate and severe acute bronchiolitis
  1. Tez No: 534317
  2. Yazar: GANİMET ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLDEN TUYGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
1-24 Ay Arası Orta ve Ağır Akut Bronşiyolit Tanısı Alan Çocuklarda Yüksek Akımlı Nazal Kanül Oksijen Tedavisi ile Düşük Akımlı Oksijen Tedavisinin Geriye Dönük Karşılaştırılması GİRİŞ ve AMAÇ: Çocuklarda solunum desteği olarak kullanımı giderek artan yüksek akımlı nazal kanül oksijen tedavisinin (YANKOT), orta ve ağır akut bronşiyolitli çocuklarda tedavi etkinliğini değerlendirerek, düşük akımlı oksijen sistemlerinden basit oksijen maskesiyle karşılaştırmayı ve her iki tedavi yönteminin vital bulgulardaki değişiklikler ve klinik sonlanımlar üzerinde üstünlüklerini ve kısıtlılıklarını ortaya koymayı amaçladık. Ayrıca tedavi yöntemlerinin bronşiyolitin klinik şiddetlerine göre etkinliklerinin de karşılaştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ ve YÖNTEM: Acil servis ve pediatri kliniklerinde Ekim 2016 ve Nisan 2017 tarihleri arasında orta ve ağır bronşiyolit tanısıyla yatırılarak takip edilen yaşları 1-24 ay arasında olan 130 olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların verileri geriye dönük olarak değerlendirilerek YANKOT ve düşük akımlı oksijen tedavisi (DAOT) alanlar kaydedildi. Klinik skorlama sistemi kullanılarak olgular orta ve ağır şiddette olmak üzere gruplara ayrıldı. Olguların demografik özellikleri, özgeçmişleri, tedavi öncesi ve sonrası vital bulgularındaki değişiklikler, toplam oksijen alma süreleri, hastanede yatış süreleri ve klinik sonlanımları değerlendirildi ve hem tedavi yöntemleri hem de klinik şiddet durumlarına göre karşılaştırıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen YANKOT (n=57, %43,9) ve DAOT (n=73, %56,1) alan olguların yaşları ortalama 8,1 (±6,3) ay ve tüm olguların 86'sı (%66,2) erkek cinsiyetteydi. YANKOT alan olguların 29'u (%50,9) orta, 28'i (%49,1) ağır bronşiyolit; DAOT alan olguların 50'si (%68,5) orta, 23'ü (%31,5) ağır bronşiyolit olarak değerlendirildi. Her iki tedavi grubundaki olguların vital bulgularındaki düzelme tedavinin 1.
Özet (Çeviri)
A Retrospective Comparison of High Flow Nasal Cannula Oxygen Therapy and Low Flow Oxygen Therapy in the Children Aged 1 To 24 Months and Diagnosed with Moderate and Severe Acute Bronchiolitis INTRODUCTION: The aim of present study was to evaluate the efficacy of high-flow nasal cannula oxygen therapy (HFNCOT), which is used as a respiratory support, in children with moderate and severe acute bronchiolitis and to compare them with simple oxygen mask from low flow oxygen systems. We also aimed to demonstrate the advantages and limitations of both treatment modalities on changes in vital signs and clinical outcomes. In addition, it was aimed to compare the efficacies of treatment methods according to the clinical severity of bronchitis. SUBJECTS AND METHODS: A total of 130 hospitalized cases aged 1 to 24 months and followed-up in the emergency department and pediatric clinics due to diagnosis of moderate and severe bronchiolitis between October 2016 and April 2017 were included in the study. The patients treated the HFNCOT and low flow oxygen therapy (LFOT) were recorded by evaluating the data retrospectively. The patients were divided into groups as moderate and severe using clinical scoring system. Demographic characteristics, medical history, changes in vital signs before and after treatment, total oxygen uptake time, duration of stay in the hospital and clinical outcomes of the patients were evaluated and these results were compared according to both treatment modalities and clinical severity. RESULTS: The mean age of the patients receiving HFNCOT (n = 57, 43.9%) and LFOT (n = 73, 56.1%) was 8.1 (± 6.3) months, and 86 (66%) of all cases were male. 29 (50.9%) of the cases receiving HFNCOT were evaluated as moderate and 28 (49.1%) as severe bronchiolitis. 50 (68.5%) of the cases receiving LFOT were evaluated as moderate and 23 (31.5%) as severe bronchiolitis.