2000 yılı sonrası Türk televizyonlarında haber bültenlerindeki kurgu anlatı dilindeki farklılıklar ve bunun sosyo-ekonomik durumla ilişkilendirilmesi: STAR TV ve SHOW TV haber bültenleri örneği
The differences in the language of fictional narration in the news bulletins on Turkish television after 2000 and the relating of this to the socio-economic situation: The example of STAR TV and SHOW TV newsletters
  1. Tez No: 767254
  2. Yazar: GÜLCAN İDACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KAZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma; 2000-2021 yılları arası Türkiye'de meydana gelen sosyal ve ekonomik olaylar bağlamında, geleneksel medya haberciliğinde, görsel ve işitsel anlatı dili olan kurguyu incelemek; incelerken Türk Medyasında iki önemli özel kanal olan STAR TV ve SHOW TV örneklemlerine indirgemek üzerine hazırlanmıştır. Amaç; yakın Türk Medya Tarihindeki, haber anlatı dilinin farklılıklarını ve bunun sebeplerini ortaya koymak, haber kurgusundaki algısal yönlendirici etkileri saptamak ve dönemsel tarzları belirlemeye çalışmaktır. Çalışma hazırlanırken; 2000 sonrası Türkiye'de yaşanan siyasal ve ekonomik gelişmeler kronolojik sıralaması takip edilerek aynı dönem televizyon yayıncılığı incelenmeye odaklanılmış, ayrıca medya çalışanlarından oluşan 15 kişilik araştırma grubuyla bireysel görüşmeler yapılmıştır. 2000 sonrası haber kurgusu başlığı altında incelenen bu çalışmada dönemsel kurgusal farklılıkları belirlemek adına STAR TV ve SHOW TV ana haber bültenleri yıl bazında incelenmiş, örneklemler temel alınarak kurgudaki anlatımsal ve dilsel özellikler belirlenmiş, görsel uzlaşımlar dizgesi çerçevesinde araştırılmış, içerik analizi ve derinlemesine görüşme yapılıp sonuca varılmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda; 2000 sonrası Geleneksel Medya Haber Bültenlerinde görsel ve işitsel anlatının temelini oluşturan kurguda, dönemsel ayırıcı farklılıklar yaşandığı ve bu farklılıklarda; siyasi ve ekonomik dengeler, teknolojik gelişmeler ve sosyolojik faktörlerin önemli etkenler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
2000-2021 social and economic events that occurred in Turkey between the years of this study in the context of traditional media, journalism, audiovisual language fiction narrative review; Star TV and show TV in the Turkish media reviewing two important special focus on reducing the channel to sample from. The aim is to reveal the differences and reasons of the news narrative language in the recent Turkish Media History, to determine the perceptual guiding effects in news fiction and to try to determine the periodic styles. During the preparation of the study; The chronological ranking of the political and economic developments in Turkey after 2000 was followed and the same period was focused on the study of television broadcasting, as well as individual interviews were conducted with a research group of 15 people consisting of media employees.Under the title of post-2000 news fiction In this study, in order to determine the periodic fictional differences, STAR TV and SHOW TV main news bulletins were analyzed on a yearly basis and based on samples. expressive and linguistic features in fiction have been determined, a system of visual conventions content analysis and in-depth interviews were conducted and the results were has been attempted.As a result of the research; In Traditional Media News Bulletins after 2000 Periodic distinctive differences in the fiction that forms the basis of the visual and auditory narrative.Experienced and in these differences; political and economic balances, technological developments and It has been determined that sociological factors are important factors.