Response of broiler chickens to In-ovo inject anddietary supplementation powder of Boswellia carrterri
Broyler tavukların yumurta içi (In-ova) enjeksiyon ve diyettakviyesi olarak Boswellİa carrterrİ'e tepkisi
  1. Tez No: 767255
  2. Yazar: SALAR HAJI HASAN SULAIMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, Boswellia Carrterri'nin in-ovo enjeksiyon veya diyete toz şeklinde eklenmesinin etlik piliçlere etkisini değerlendirmek için yapılmıştır. Toplam 240 Rose civciv, her bölmede 12 civciv ve her muamelede 4 bölme olmak üzere rastgele 5 muamele grubuna dağıtılmıştır. Muamele grupları; kontrol, 0.05 ml Boswellia Carrterri yağı (BC1) enjekte edilmiş yumurtalar, 0.1 ml Boswellia Carrterri yağı (BC2) enjekte edilmiş yumurtalar, %0.5 Boswellia Carrterri tozu (BC3) ve %1 Boswellia tozu diyete eklenmiş gruplardan oluşturulmuştur. Canlı ağırlık artışı, yem dönüşüm oranı ve yem tüketimi bakımından 10 günde muameleler icinden önemli bir fark tespit edilmemiştir (P>0.05). Boswellia esansiyel yağı enjekte edilen etlik civcivler, diyetlerinde Boswellia tozu ile beslenen civcivlerden 24. günde daha yüksek canlı ağırlık artışı ve daha yüksek yem tüketimi göstermişlerdir (P0.05). Sonuç olarak, Boswellia carterri, üretimi teşvik eden ve etlik piliçlerin büyüme performansı, bağırsak mikroflorası ve morfolojisi üzerinde olumlu etkisi olan etkili bir yem katkı maddesi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of the study was to see how broiler chickens responded to in-ovo inject and food supplementation powder of Boswellia Carrterri. A total of 240 Rose chicks were randomly assigned to five treatments, each containing four replicates and 12 birds. Eggs were injected with 0.05 ml of Boswellia Carrterri oil as a control, (BC1) eggs injected with 0.1 ml of Boswellia Carrterri oil, (BC2) birds fed with 0.5% of Boswellia Carrterri powder (BC3), birds fed with 1% of Boswellia Carrterri powder (BC4). At day 10, no significant changes in body gaining weight, feed conversion, or feed intake were found between treatments (P>0.05). At day 24, birds given Boswellia essential oil had a higher body weight gain and feed consumption than those given Boswellia powder in their diet (P0.05) on serum biochemical at day 24 of the experiment. Therefore, Boswellia carterri can be considered a useful feed additive that enhances productivity while also improving broiler growth performance, gastrointestinal micro flora, and morphology of the broiler chickens.