İç Anadolu'da entansif olarak yetiştirilen Akkaraman koyunlarından laktasyon süresince elde edilen sütlerin insan beslenme ihtiyaçlarını karşılama düzeyleri
The levels of human nutritional needs of milk obtained during lactation periods from Akkaraman sheep under intensively breed in Central Anatolia
  1. Tez No: 767253
  2. Yazar: İREM KARAASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TUĞRUL MASATCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Tez, Akkaraman koyun ırkının laktasyonun farklı dönemlerinde (erken, orta ve geç), iki farklı yaş grubunda (≤4 ve ≥5 yaş) ve doğum şeklinde (tekiz ve çoğul) süt kalitesi, mineral madde düzeyi ve yağ asidi kompozisyonunun ortaya konulması ve süt ürünleri teknolojisinde kullanılabilme olanakları ile ilişkilendirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Çalışmaya 52 baş koyun dâhil edilerek yaş (≤4 yaş (n=20) ve ≥5 yaş (n=32)) ve doğum şekline (tekiz (n=22) ve çoğul (n=30)) göre gruplandırılmıştır. Doğumlardan sonra 7±1 gün (erken laktasyon dönemi), 45-50. gün (orta laktasyon dönemi) ve 95-100. gün (geç laktasyon dönemi) olacak şekilde laktasyon boyunca toplam üç kez süt örneği alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis was carried out with the aim of revealing the milk quality, mineral matter level and fatty acid composition of the Akkaraman sheep breed in three different lactation periods (early, middle and late), two age groups (≤4 and ≥5 years old), two litter size (single and multiple) and regarding the possibilities of being used in dairy products technology. Fifty-two sheep were included in the study and grouped according to age (≤4 years (n=20) and ≥5 years (n=32)) and litter size (single (n=22) and multiple (n=30)). Milk samples were taken three times during the lactation period so as to be approximately 7±1 days (early lactation period), 45-50 days (mid lactation period) and 95-100 days (late lactation period) from birth.