Bazı susam genotipleri üzerinde kök lezyon nematodu, Pratylenchus thornei (Nemata: Tylenchida)'nin populasyon gelişmesinin araştırılması
Investigation of the population development of root lesion nematode, Pratylenchus thornei (Nemata; Tylenchida) on some sesame genotypes
  1. Tez No: 767256
  2. Yazar: İREM ERBİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL ELEKCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Kök lezyon nematodu Pratylenchus thornei'nin 25 susam genotipi üzerinde populasyon gelişmeleri araştırılmıştır. P. thornei'nin denemeye alınan susam genotiplerinin tamamında gelişip çoğalmış ve üreme oranlarının 1'in üzerinde olduğu saptanmıştır. Bu denemede 21 ve 10 numaralı susam genotiplerinde nematodun üreme oranı 8.4-8.5, 24 numaralı genotipte ise 7.79 bulunmuş ve diğer çeşitlerden istatistiksel olarak daha fazla üreme gerçekleşmiştir. Bu sonuçlara göz önüne alınarak, P. thornei'nin en çok çoğaldığı, orta düzeyde çoğaldığı ve en az çoğaldığı 6 genotipi üzerinde popülasyon gelişmesi incelendiğinde, P. thornei'nin 9, 17, 19 ve 21 numaralı genotiplerde en yüksek popülasyon yoğunluğuna 21. günde, 5 ve 10 numaralı genotipte ise en yüksek popülasyon yoğunluğuna 28. günde ulaştığı belirlenmiştir. Kök lezyon Nematodu P. thornei'nin susam genotipleri üzerindeki üreme oranları dikkate alındığında, denemeye alınan susam genotipleri dikkate alındığında 21 numaralı genotipin en hassas olduğu ortaya belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, population developments of Root Lesion Nematode Pratylenchus thornei were investigated with two different experiments on 25 different sesame genotypes. Pratylenchus thornei developed and multiplied in all of the sesame genotypes included in the experiment, the reproduction rate of nematodes in the 21 and 10 sesame genotypes were found to be 8.4-8.5, while the 24 genotypes were 7.79 and statistically more reproduction was achieved than the other varieties. Considering these results, when the population development on the 6 genotypes of Pratylenchus thornei with the most, medium and least proliferation was examined, Pratylenchus thornei had the highest population density in the genotypes 9, 17, 19 and 21 on the 21st day, in the genotypes 5 and 10, it was determined that the highest population density was reached on the 28th day. Considering the reproduction rates of the root lesion nematode Pratylenchus thornei on sesame genotypes, it was determined that genotype 21 was the most sensitive when considering the sesame genotypes included in the experiment.