Şanlıurfa şartlarında yoncanın (Medicago sativa L.) bazı serin mevsim buğdaygil yem bitkileri ile uygun karışım oranlarının saptanması.
Determining the suitable mixing ratios of alfalfa (Medicago sativa L.) with some perrennial cool season grasses species in Şanlıurfa conditions
  1. Tez No: 767258
  2. Yazar: MUSTAFA CEMİL BÜYÜKKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma Şanlıurfa koşullarında yonca ile bazı çok yıllık serin mevsim buğdaygil yem bitkisi türlerinin saf ve karışım uygulamalarının ot verim ve ot kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2017 ve 2018 yıllarında Harran Üniversitesi Eyyübiye Kampüsünde yer alan Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Alanında yürütülmüştür. Tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulan tarla denemesinde araştırma konularını, saf yonca (Medicago sativa L.), saf kılçıksız brom (Bromus inermis Leyss.), saf İngiliz çimi (Lolium perenne L.) ile saf kamışsı yumak (Festuca arundinacea Schreb.) uygulamalarının yanında, bu buğdaygil türlerinin yonca ile olan karışım uygulamaları oluşturmuştur. Araştırmada iki yıllık ortalamalara incelenen özelliklerin aşağıdaki aralıklarda değişim gösterdiği belirlenmiştir; bitki boyu 32,87-63,07cm, yeşil ot verimi 3520-4390kg/da, kuru ot verimi 1 111kg/da-1 475kg/da, kuru madde verimi 1 001-1 324kg/da, ağırlığa göre botanik kompozisyon oranı %8.73-91,27, oransal verim toplamı 1,05-1,29, ham protein oranı %12.33-%22.15, ham protein verimi 137 kg/da-321 kg/da, ADF oranı %26.26-%34,61, NDF oranı %49.03-%56.74, sindirilebilir kuru madde oranı %61.94-%68.44, sindirilebilir kuru madde verimi 661 kg/da ile 888 kg/da, nispi yem değeri 105,30-126,35. Araştırma sonuçlarına göre, Şanlıurfa koşulları için ot verimi bakımından %80 Yonca+%20 Kamışsı Yumak karışım uygulaması, ot kalitesi bakımından ise %20 Yonca+%80 İngiliz Çimi karışım uygulaması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine forage yield and forage quality traits in both sole and mixture treatments of alfalfa and some perennial grasses species in ecological conditions of Şanlıurfa. For this reason, a field trail carried out according to the randomized blocks design with three replications in the Research and Application Area of the Faculty of Agriculture, in Harran University Eyyübiye campus during two years, 2017 and 2018. In addition to sole treatments of alfalfa (Medicago sativa L.), smooth brome (Bromus inermis Leyss), perennial ryegrass (Lolium perenne L.) tall fescue (Festuca arundinacea Schreb.) species, as well as mixture treatments of the perennial grasses species with alfalfa made up subjects of the study. According to the two-years average, the following ranges determined in the investigated traits; plant height 32.87 -63.07 cm, fresh forage yield 3520-4390kg/da, hay yield 1.111.30 kg/da-1,475.59 kg/da, dry matter yield 1 001-1 324kg/da, botanical composition ratio by weight 8.73-91.27%, total proportional yield 1.05-1.29, crude protein ratio 12.33-22.15%, crude protein yield 137kg/da-321kg/da, ADF rate 26.26%-34.61%, NDF rate 49.03%-56.74%, digestible dry matter rate 61.94%-68.44%, digestible dry matter yield 661.36 kg/da to 888.58 kg/da, relative feed value 105.30-126.35. According to the results of the research, 80% Alfalfa+20% Tall Fescue mixture treatment is recommended for forage yield, while 20% Alfalfa+80% Perennial Ryegrass mixture treatment is recommended for forage quality for Şanlıurfa conditions.