Lenfomalarda kemik iliği CD4/CD8 pozitif hücre oranının tedavi yanıtı ve sağkalıma etkisi
  1. Tez No: 767259
  2. Yazar: VAHİT CAN ÇAVDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YOKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Amaç: Hodgkin lenfoma (HL), B hücre kökenli bir lenfoid malignitedir. NonHodgkin lenfomalar (NHL) ise, lenfoproliferatif hastalıklar içerisinde olup heterojen bir grubu temsil etmektedir. T hücreleri ;CD4 pozitif yardımcı T hücreleri ve sitotoksik T hücreleri olarak iki ayrı alt grupta incelenebilir. Regülator T hücreleri (Treg), CD4 pozitif T hücrelerin küçük bir grubunu oluşturur. Treglerin tümör progresyonunu indüklediği ve antitümöral immun cevabı inhibe ettikleri gösterilmiştir- .CD8+ T hücreleri, çeşitli sitokinler üretirken, ana aktiviteleri enfekte olmuş konakçı hücreleri ortadan kaldırmaktır. Çalışmamızda kemik iliği aspiratlarından elde edilen örneklerde, CD4/CD8 oranının yeni tanı lenfoma hastalarında tedavi yanıtı ve sağkalıma olan etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Ocak 2010 ile Ocak 2021 arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hematoloji Kliniği'nde tanı almış ve tanı anında kemik iliği aspirasyon ve/veya biopsisi ile akış sitometrik analiz yapılmış olan lenfoma tanılı vakalar dahil edildi.Çalışmaya dahil edilen hastalar yaş, cinsiyet, lenfoma alt tipi, tanı anındaki hastalık evresi, kemik iliği tutulumu, kemik iliği CD4 ve CD8 T lenfosit sayısı, ara değerlendirmeye göre tedavi yanıtı, tedavi sonu yanıtı, progrese olan hasta sayısı ve mortalite oranına göre gruplandı.Tedavi öncesi kemik iliği CD4/CD8 T lenfosit oranının tedavi yanıtına etkisi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Hodgkin lymphoma is a B-cell-derived lymphoid malignancy. Non-Hodgkin lymphoma represents a heterogeneous group. T cells can be divided into two subgroups as CD4+ T helper and cytotoxic T cells. Regulatory T cells (Tregs) make up a small group of CD4+ T cells. Tregs have been shown to induce tumor progression and inhibit the antitumoral immune response. While CD8+ T cells produce a variety of cytokines, their main activity is to eliminate infected host cells. In our study, we aimed to examine the effects of CD4/CD8 ratio on treatment response and survival in newly diagnosed lymphoma patients in samples obtained from bone marrow aspirates at the time of diagnosis. Materials and methods: Patients diagnosed with lymphoma at Istanbul Training and Research Hospital, Hematology Clinic between January 2010 and January 2021 and whose flow cytometric analysis was performed by bone marrow aspiration at the time of diagnosis were included in this study. Results: A total of 126 patients were included in the study.