Çocuklarda yanık pansumanı sırasında kullanılan sanal gerçeklik gözlüğünün hissedilen ağrı, anksiyete ve korkuya etkisi
The effect of virtual reality glasses used during BURN dressing in children on feeling pain, anxiety and FEAR
- Tez No: 767267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA TURAL BÜYÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu araştırma 5-10 yaş grubu çocuklarda yanık pansumanı esnasında kullanılan sanal gerçeklik gözlüğü yönteminin çocukların yaşayacağı korku, anksiyete ve ağrı düzeyine etkisini belirlemek için yapılmıştır. Randomize kontrollü ön test- son test deneysel bir çalışmadır. Materyal ve Metod: Araştırmanın etik onayı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulundan (KAEK 2011/193) alınmıştır. ClinicalTrials Numarası ise NCT05490693'dür. Araştırmanın evrenini Samsun İl Merkezinde bulunan Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesi Polikliniğine 05.07.2021-01.04.2022 tarihleri arasında başvuran 5-10 yaş grubu çocuklar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini belirtilen tarihler arasında yanık ünitesi birimine başvuran ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan 65 çocuk oluşturmuştur. Çocuklar deney ve kontrol olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Gruplar randomizasyon yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Araştırmanın verileri“Aile ve Çocuğu Tanıtıcı Anket Formu”,“Fizyolojik Parametreler Kayıt Formu”“Wong-Baker Yüzler Ağrı Ölçeği”,“Çocuk Korku Ölçeği”ve“Çocuk Anksiyete Skalası”ile toplanmıştır. Veriler, Ki-kare testi, t-testi, Shapiro-Wilk, ortalama, yüzdelik dağılımlar ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmada deney grubu ve kontrol grubundaki çocukların korku, anksiyete ve ağrı puan ortalamaları pansuman öncesi ve sonrası karşılaştırılmıştır. Araştırmacı tarafından yapılan değerlendirmede deney grubunda korku, anksiyete ve ağrının pansuman sonrasındaki puan ortalamaları (0.85±1.23), (2.61±2.47), (1.82±1.93) olarak bulunmuştur. Kontrol grubunda ise korku, anksiyete ve ağrının pansuman sonrasındaki puan ortalamaları (3.03±1.06), (5.84±2.16), (5.28±2.29) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of the virtual reality glasses method used during burn dressing in children aged 5-10 years on the level of fear, anxiety and pain experienced by children. It is a randomized controlled pretest-posttest experimental study. Meterial And Method: Ethical approval of the study was received from Ondokuz Mayıs University Clinical Research Ethics Committee (KAEK 2011/193). ClinicalTrials Number is NCT05490693. The population of the study consisted of children aged 5-10 years who applied to the Burns Unit Polyclinic of Samsun Training and Research Hospital in Samsun City Center between 05.07.2021 and 01.04.2022. The sample of the study consisted of 65 children who applied to the burn unit between the specified dates and met the criteria for inclusion in the study. Children were divided into two groups as experimental and control. Groups were formed using the randomization method. The data of the study were collected with“Family and Child Descriptive Questionnaire”,“Physiological Parameters Registration Form”,“Wong-Baker Faces Pain Scale”,“Child Fear Scale”and“Child Anxiety Scale”. Data were analyzed with Chi-square test, t-test, Shapiro-Wilk, mean, percentile distributions. Result: Fear, Anxiety and Pain mean scores of the children in the experimental group and control group were compared before and after the dressing. In the evaluation made by the researcher, the mean scores of fear, anxiety and pain in the experimental group after dressing were (0.85±1.23), (2.61±2,47), (1.82±1.93). In the control group, the mean scores of fear, anxiety and pain after dressing were (3.03±1.06), (5.84±2.16), (5.28±2.29).