Kripto paranın İslam Hukuku açısından değerlendirilmesi
Evaluation of crypto money in terms of Islamic Law
  1. Tez No: 767266
  2. Yazar: İSMAİL FERDİ ÜÇTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİT AYENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Son yıllarda teknolojinin gelişmesinden kuşkusuz finans sektörü de nasibini alarak finans ile teknoloji bir araya getiren Fintech, Start up gibi şirketler kurulmaya başlamıştır. İnsanlık tarihindeki en büyük buluşlardan olan para, finans alanındaki bu başkalaşım içerisinde kendisine yer bularak önemli bir değişime uğramıştır. Hala da bu başkalaşım devam etmektedir. Üretimini ve iş/işlemlerini kriptoloji yöntemi ile gerçekleştiren, alt yapı olarak blockchain kullanan kripto para birimleri bu başkalaşımın tezahürlerinden bir tanesidir. Daha yeni bir kavram olmasına rağmen halk tarafından bir hayli ilgi gören kripto para birimleri, haliyle İslam Hukuku'nun da ilgisini çekmiş ve olumlu/olumsuz birçok görüş almıştır. İslam Dünyasında kripto para birimleri hususunda fetva hareketliliğinin yanında kripto para ile alakalı olumlu/şartlı olumlu görüş bildirenler tarafından bazı fiili hareketlenmelerde görünmüştür. İslami olduğu iddia edilen kripto paralar ve blockchain alt yapılı çeşitli İslami olduğu iddia edilen maddi ve manevi çalışmalar bu hareketlenmelerdeki en önemli tezahürlerdendir. Çalışmamız içerisinde bu malumatlara ek olarak zannımızca önemli bir buluş olan blockchain alt yapısı hususunda nerelerde kullanılabileceği ile alakalı bir bölüm de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, the financial sector has also taken its share from the development of technology in recent years, and companies such as Fintech and Start-up, which combine finance and technology, have begun to be established. Money, one of the greatest inventions in the history of humanity, has undergone a significant change by finding a place for itself in this metamorphosis in the field of finance. This transformation still continues. Cryptocurrencies, which perform their production and business/transactions with the cryptology method and use blockchain as an infrastructure, are one of the manifestations of this metamorphosis. Although it is a new concept, cryptocurrencies, which attract a lot of attention from the public, naturally attracted the attention of Islamic Law and received many positive / negative opinions. In addition to the fatwa movement regarding cryptocurrencies in the Islamic World, some actual movements were seen by those who expressed positive/conditional positive opinions about cryptocurrencies. Cryptocurrencies claimed to be Islamic and various alleged Islamic material and spiritual studies with blockchain infrastructure are among the most important manifestations of these movements. In addition to this information in our study, there is also a section about where it can be used in terms of blockchain infrastructure, which is an important invention in our opinion.