Myoma uteri olgularında yapılan cerrahi yöntemlerin retrospektif incelenmesi
- Tez No: 767280
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖNCÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Myoma uteri olguları reproduktif, perimenopozal hastalarda en sık benign jinekolojik tümördür. Bu olguların uygun şekilde yönetimi bireyin hayat kalitesini etkilemekte ileri derecede önem arz etmektedir. Bu çalışmada kliniğimizde myoma uteri nedeniyle cerrahiye alınan olguların retrospektif olarak inceleyerek cerrahi yöntemlerin seçimine yardımcı olmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: 2016-2022 yılları arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıları ve Doğum Anabilim Dalı, Aseptik servisinde myoma uteri nedeniyle ameliyat yapılan elektif vakaların bilgileri hastane elektronik veri tabanı sistemi ve hasta arşiv dosyaları kullanılarak retrospektif olarak tarandı. Toplamda myoma uteri nedeniyle opere edilen 609 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm hastaların demografik özellikleri, risk faktörleri, şikayetleri, fizik muayene bulguları, kan tetkikleri, tanı yöntemleri ve yapılan operasyonlar, postoperatif komplikasyonlar, ameliyat özellikleri, patoloji sonuçları değerlendirildi. Sonuçların istatistiksel analizi, SPSS Version 20 programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Leiomyomas are the most frequent benign gynecological neoplasms in reproductive and perimenopausal period among women. The management of these cases is extremely important in affecting the quality of life of the individual. In this study, we aimed to help the selection of surgical methods by retrospectively examining the patients who were taken to surgery for leiomyomas in our clinic. MATERIALS AND METHODS: The information of elective cases who underwent surgery for leiomyomas in the Aseptic Service of Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology between 2016-2022 were scanned retrospectively using the hospital electronic database system and patient archive files. A total of 609 patients who were operated for leiomyomas were included in the study. Demographic characteristics, risk factors, complaints, physical examination findings, laboratory findings, diagnostic methods and operations, postoperative complications, surgical characteristics, and pathology results of all patients were evaluated. Statistical analysis of the results was done in SPSS Version 20 program.