Koroner arter hastalığı ile serum PDGF ve TGF-ß arasındaki ilişki
The relationship between coronary artery disease and serum PDGF and TGF-ß
- Tez No: 767294
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKSUN EBİNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: TGF ß1 ve PDGF-BB; ateroskleroz sürecine çeşitli mekanizmalar üzerinden etki etmektedir. Henüz bu mekanizmalar tam olarak aydınlatılamamıştır. Amacımız koroner arter hastalığı olgu gruplarında serum TGF-ß1 ve PDGF-BB düzeylerinin ölçümü üzerinden bu belirteçlerin ateroskleroz sürecindeki rolünü araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 1 Mayıs 2021 ile 1 Mayıs 2022 tarihleri aralığında Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji ABD Polikliniğine başvuran, 18-79 yaş arası, koroner anjiografi endikasyonu olup koroner anjiografi yapılan 64 normal koroner anatomi olgusu, 64 stabil koroner arter olgusu ve 64 adet akut koroner sendrom olgusu alındı. Çalışmaya alınan hastalar serum PDGF-BB ile TGF-ß1 düzeyi ve laboratuvar sonuçları açısından karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: TGF ß1 and PDGF-BB affect the atherosclerosis process through various mechanisms. These mechanisms have not yet been fully elucidated. Our aim is to investigate the role of these markers in the atherosclerosis process by measuring serum TGF-ß1 and PDGF-BB levels in coronary artery disease case groups. Material and Methods: The study included 64 cases with normal coronary anatomy, 64 cases with stable coronary artery disease, and 64 cases with acute coronary syndrome, aged 18-79 years, who applied to the Kırıkkale University Faculty of Medicine Cardiology Department between May 1, 2021 and May 1, 2022. receipt. The patients included in the study were compared in terms of serum PDGF and TGF-ß levels and laboratory results.