Koroner arter hastalığı ile serum serglisin düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between coroner artery disease and serum serglycin level
  1. Tez No: 503054
  2. Yazar: EMİNE BUKET KIRDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED KARADENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
İnflamasyon aterosklerotik süreçte endotelyal disfonksiyondan plak oluşumuna kadar tüm aşamalarda önemli bir rol oynar. Birçok inflamatuar hücrenin ve bunlardan salınan mediatörlerin aterosklerozun gelişimine katkısı vardır. Koroner arter hastalığı inflamasyon aracılı bir aterosklerotik hastalıktır. Serglisin, başlıca nötrofil, lenfosit, monosit, makrofaj, platelet, megakaryosit ve mast hücreleri gibi hematopoetik hücrelerden salınan bir hücreiçi proteoglikandır. Bu proteoglikanın sekresyon öncesi bileşiklerin hücre içinde depolanmasında, sekretuar granüllerin homeostazisinde, apopitozisde, enfeksiyona yanıtta ve koagülasyonda önemli rolü vardır. Çalışmalar ayrıca serglisinin endotel hücrelerinde de bulunduğunu göstermiştir. Bu çalışmada inflamatuar bir süreç olan ateroskleroza bağlı gelişen koroner arter hastalığını gösterebilecek bir parametre olduğunu düşündüğümüz serum serglisin düzeyi ile koroner arter hastalığı arasındaki ilişkinin araştırılmasını amaçladık. Bu çalışma, Kırıkkalae Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Ocak-2017 ile aralık-2017 tarihleri arasında çalışmaya katılan 78 hasta üzerinde yapıldı. 30-80 yaş aralığında çeşitli koroner anjiografi endikasyonlarıyla (akut koroner sendromla kliniğimize yatırılan, eforla ya da istirahatte anginal yakınması olan, efor stres testi ve miyokard perfüzyon sintigrafisi'nde iskemi saptanan veya ekokardiyografide sol ventrikül bölgesel duvar hareket kusuru saptanan hastalar) koroner anjiografi yapılan hastalar çalışma kapsamına alındı. Hastalar koroner arterlerinde %50 ve üzerinde darlık saptanan grup (n=45) ve normal koroner arterleri saptanan kontrol grubu olarak (n=33) olarak ikiye ayrıldılar. Her iki grupta serum serglisin düzeyleri ölçüldü. Her iki grup arasında demografik, klinik özellikler ve serum serglisin düzeyleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Inflammation plays an important role in atherosclerotic process in all stages, from endothelial dysfunction to plaque formation. Many inflammatory cells and mediators released from them contribute to the development of atherosclerosis. Coronary artery disease (CAD) is an atherosclerotic disease which is mediated by inflamation. Serglycin is an intracellular proteoglycan that is released from hematopoietic cells such as neutrophils, lymphocytes, monocytes, macrophages, platelets, megakaryocytes and mast cells. This proteoglycans have an important role in the storage of pre-secretion compounds in the cell, homeostasis of secretory granules, apoptosis, response to infection and coagulation. Studies have also shown that serglycin is also found in endothelial cells. In this study, we aimed to investigate the relationship between serum serglycin level and coronary artery disease, which we consider to be a parameter that may indicate coronary artery disease due to atherosclerosis, an inflammatory process. This study was carried out on 78 patients who participated in the study between January 2017 and December 2017 at Kırıkkale University Medical School hospital. Patients who underwent coronary angiography with indications of various coronary angiography (patients admitted to our clinic with acute coronary syndromes, who have complaints of pain or angina at rest, who have ischemia at exertion and myocardial perfusion scintigraphy, or who have positive left ventricular regional motion defect at echocardiography) within 30-80 years of age were included in the study. Patients were divided into two groups: a group with stenosis of 50% or more in coronary arteries (n=45) and a control group with normal coronary arteries (n=33). Serglcyin serum levels were measured in both groups. Demographic, clinical features and serum serglycin levels were compared between the two groups.