Farklı asitleme ve kumlama protokollerinin hibrit CAD/CAM materyalinin eğilme dayanımına ve rezin siman bağlantısına etkisi
Effect of different etching and air-abrasion protocols on flexural strength and resin cement bonding of hybrid CAD/CAM material
- Tez No: 767316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER OKUTAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı hidroflorik asit (HF), kendinden asitli seramik primeri (MEP) ve kumlama protokollerinin hibrit CAD/CAM materyalinin yüzey pürüzlülüğü (Ra), eğilme dayanımı ve rezin siman bağlantısına etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Toplamda 130 bar şekilli ve 130 dikdörtgen şekilli örnek düşük hızda elmas separe kullanılarak hibrit materyalden (Cerasmart 270) su soğutması altında kesilerek elde edildi. Örnekler yapılan yüzey işlemlerine göre 13 alt gruba ayrıldı: Kontrol (K), 60 sn HF (HF60), 90 sn HF (HF90), 120 sn HF (HF120), 60 sn MEP (MEP60), 90 sn MEP (MEP90), 120 sn MEP (MEP120), 10 sn kumlama (Kum10), 15 sn kumlama (Kum15), 20 sn kumlama (Kum20), kumlama sonrası HF (Kum+HF), kumlama sonrası MEP (Kum+MEP), HF sonrası MEP (HF+MEP). Ra değerleri bir profilometre kullanılarak ölçüldü. Her gruptan birer örnek atomik kuvvet mikroskobu ve taramalı elektron mikroskobu ile incelendi. Eğilme dayanımı ve rezin bağlanma dayanımı verileri üniversal test cihazı kullanılarak elde edildi. Başarısızlık tipleri stereomikroskop ile incelendi. İstatistiksel analizler için 1-yönlü ANOVA, Tukey HSD ve Tamhane T2 testleri uygulandı. Bulgular: En yüksek Ra değerleri ve en düşük eğilme dayanımı değerleri kumlama gruplarında bulunmuştur (P0,05). MEP gruplarının rezin bağlanma dayanımı değerleri aynı sürelerde HF asit uygulanan gruplara göre daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the effect of hydrofluoric acid (HF), self etching ceramic primer (MEP) and air-abrasion protocols on the surface roughness (Ra), flexural strength, and resin cement bonding of hybrid CAD/CAM material. Materials and Methods: A total of 130 bar-shaped and 130 rectangular-shaped specimens were obtained by cutting from a hybrid material (Cerasmart 270) using a low-speed diamond saw under water cooling. The specimens were divided into 13 subgroups according to surface treatments applied: Control (C), HF for 60 s (HF60), HF for 90 s (HF90), HF for 120 s (HF120), MEP for 60 s (MEP60), MEP for 90 s (MEP90), MEP for 120 s (MEP120), air-abrasion for 10 s (A10), air-abrasion for 15 s (A15), air-abrasion for 20 s (A20), air-abrasion followed by HF (A+HF), air-abrasion followed by MEP (A+MEP), HF followed by MEP (HF+MEP). Ra values were measured by using a profilometer. One specimen per group was examined under atomic force microscope and scanning electron microscope. Flexural strength and resin bond strength data were obtained by using a universal test device. Failure types were evaluated by a stereomicroscope. One-way ANOVA, Tukey's HSD, and Tamhane's T2 tests were performed for statistical analyses. Results: The highest Ra and the lowest flexural strength values were found in air-abrasion groups (P0.05). Resin bond strength values of MEP groups were higher than those of HF groups treated with same durations.