Sinterleme öncesi ve sonrası farklı yüzey şekillendirme işlemlerinin monolitik zirkonya-rezin siman bağlantı dayanıklılığına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of different surface treatment processes before and after sintering on the strength of monolithic zirconia-resin cement bonding
- Tez No: 797676
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK BARIŞ KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
İdeal diş renginde restorasyonların araştırması dental seramiklerin geliştirilmesine yol açmıştır. Günümüzde monolitik zirkonya restorasyonlar yaygın olarak kullanılmaktadır. Materyal asitleme dirençli olduğu için bu tür restorasyonların simantasyonu zor olmuştur. En uygun yöntemi bulmak için birçok yüzey pürüzlendirme işlemi uygulanmıştır. Bu çalışmanın amacı, monolitik zirkonyanın sinterleme öncesi ve sinterleme sonrası aşamalarında farklı kumlama pürüzlendirme prosedürlerinin rezin simana bağlanma dayanımı üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Örnekler pürüzlendirme protokollerine göre ayrılmıştır: Grup A: kontrol, B: alümina ile kumlama, C: sinterleme öncesi alümina ile kumlama, D: Cojet ile kumlama, E: sinterleme öncesi Cojet ile kumlama. Her grup siman tipine göre iki alt gruba ayrılmıştır. Makaslama bağlanma dayanımı ve yüzey tomografisi değerlendirilmiştir. Veriler İki yönlü ANOVA ve Bonferroni post-hoc testi kullanılarak analiz edilmiştir. Bağlanma dayanımları uygulanan yüzey işleminden ve siman türünden önemli ölçüde etkilenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The search for ideal tooth-colored restorations has led to the development of dental ceramics. Nowadays, monolithic zirconia restorations have been widely used. Cementing such restoration was difficult as the material is acid resistant. Many surface treatments were introduced to find the most proper method. This study aims to evaluate the effect of different air abrasion procedures in the pre-sintered and post-sintered stages of monolithic zirconia on the bond strength to resin cement. Specimens were divided according to abrasion protocols: Group A: control, B: sandblasting with alumina, C: sandblasting with alumina before sintering, D: air-abrasion with Cojet, E: air-abrasion with Cojet before sintering. Each group was divided into two subgroups according to the cement type. The shear bond strength and surface tomography were assessed. Data were analyzed using Two-way ANOVA and Bonferroni post-hoc test. Bond strengths were significantly influenced by the applied surface treatment and the cement (p0.05).