Ulusal varlık fonlarının büyüme üzerine etkisi: Türkiye örneği
The impact of sovereign wealth funds on growth: The case of Turkey
  1. Tez No: 767374
  2. Yazar: ORHAN KEMAL KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Son zamanlarda hızla gelişerek yaygınlaşan ve ülkelerin makroekonomik hedeflerine ulaşmasında bir araç olan varlık fonları bugünkü anlamda ilk örneklerini 1950'li yıllarda vermeye başlamıştır. Küreselleşme olgusuyla birlikte ilk günkü örneklerinden kaynak bakımından ayrışmaya başlayan varlık fonları bugün azımsanmayacak bir sayıya ulaşmıştır. En büyük 100 fonun değer büyüklüğü bugün 10 Trilyon doları aşmaktadır. Başlangıçta körfez ülkelerinde kurulmaya başlayan ulusal varlık fonları kaynak olarak petrolden elde etmiş olduğu geliri kullanmışlardır. Küreselleşme ile birlikte ticaretin artması döviz kazancını beraberinde getirmiş ve cari fazla veren ülkeler bu fazlalığı en ideal şekilde kullanma amacıyla varlık fonları kurmuşlardır. Türkiye ile diğer fonlar arasındaki en belirgin fark diğer ülkelerin gerek petrol gerekse ticaret kaynaklı kaynaklı cari fazlaya sahip olmalarıdır. Yapılan çalışmanın amacı diğer varlık fonlarından kaynak bakımından ayrışan Türkiye Ulusal Varlık Fonu'nun Türkiye büyümesine etkisi olup olmadığının belirlenmesidir. Bu çalışmada da bu amaca yönelik olarak 2008-2022 yılları arasında varlık fonuna devredilen 5 büyük şirketin (Halkbank, Vakıfbank, Türk Hava Yolları, Turkcell, Ziraat Bankası) büyüme üzerindeki etkisi ekonometrik yöntemler kullanılarak incelenmektedir. Bu ilişkiyi analiz edebilmek için ekonometrik yöntem olarak ARDL Sınır Testi yönteminden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, Türkiye Ulusal Varlık Fonu'nun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla üzerinde kısmen pozitif bir etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sovereign Wealth Funds, which have recently developed become widespread and are a tool for countries to achieve their macroeconomic goals, started to give their first examples in the 1950s in today's context. Wealth funds, which started to separate in terms of resources with phenomenon of globalization , have reached a significant number today. The top 100 funds today exceed $10 Trillion in value. Initially, the sovereign wealth funds, which started to be established in the gulf countries, used the income they obtained from oil as a source. The increase in trade with globalization has brought foreign exchange earnings and countries with current account surplus have established wealth funds in order to use this surplus in the most ideal way. The most obvious difference between Turkey and other funds is that other countries have a current account surplus arising from both oil and trade. The aim of the study is to determine whether the Turkish Sovereign Wealth Fund, which differs from other wealth funds in terms of resources, has an impact on Turkey's growth. In this study, the effect of 5 big companies (Halkbank, Vakıfbank, Turkish Airlines, Turkcell, Ziraat Bank) transferred to the wealth fund between 2008-2022 on growth was examined using econometric methods. ARDL Bound Test was used as the econometric method to analyze this relationship. As a result of the study, it has been determined that the Sovereign Wealth Fund of Turkey has a partially positive effect on the Gross Domestic Product.