Bafra Ovası sağ sahilinin arazi uygunluk sınıflaması
- Tez No: 76738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, Bafra Ovası Sağ Sahilinin Arazi Uygunluk Sınıflaması yapılmıştır. Bafra Ovası sağ sahilinde daha Önce yapılmış olan çalışmalarla oluşturulan temel toprak haritası materyal olarak kullanılmıştır. Bölge için, arazi istekleri belirlenmiş arazi kullanım türlerine ilaveler yapılmıştır. Temel toprak haritasında belirtilen haritalama birimleri ve arazi karakteristikleri İLSEN paket programı kullanılarak bilgisayara aktarılmıştır. Bilgisayardan alınan veriler ile herbir haritalama birimi için uygun olan arazi kullanım türleri ve tarımsal kullanıma uygunluk sınıflan tespit edilmiş ve arazi uygunluk sınıflaması haritası hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, the land suitability classification of the East Side of the Bafra Coastal Plain has been studied. The land suitability classification has been made over the essential soil map which was made in the previous studies and therefore has been the main document in this study. Demands for the land have been determined and there have been new additions to the definitions of the land use types in the region. The mapping units and land characteristics that have been determined on the essential map have been computed in the computer by using ILSEN Computer Packet Programme. The land use types have been determined and their agricultural effectiveness have been categorized for each mapping unit by using the computer inputs and kind suitability classification map has been prepared.