Wilansky özellikli dizi uzayları
Sequence spaces with wilansky property
- Tez No: 76739
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER ÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi VVİLANSKY ÖZELLİKLİ DİZİ UZAYLARI G. Göğem PİŞKİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Öner ÇAKAR 1998, Sayfa: 57 Jüri: Prof. Dr. Öner ÇAKAR Prof. Dr. Cihan ORHAN Prof. Dr. Elgiz BAYRAMOV Prof. Dr. Serpil PEHLİVAN Prof. Dr. Musa MAMMEDOV Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez projesinin kapsamı belirlenecektir. ikinci bölümde, tez boyunca kullanılacak temel tanım ve teoremler ispatsız olarak verilecektir. Öncelikle a, (3, y, f ve sürekli dual kavramları göz önüne alınıp, aralarındaki ilişkiler ortaya konulacaktır. Üçüncü bölümde Wilansky özellikli dizi uzayları incelenip, dizi uzaylarının başka hangi ek koşullar altında da bu özelliğe sahip olacağı ele alınacaktır. Dördüncü bölümde fıçılı uzayların Wilansky özelliği ile ilişkisi incelenecektir. Bu bölümde aynca Wilansky özelliğine sahip BK-uzaylarının yeni sınıflan ele alınacaktır. Beşinci bölümde yakınsaklık alanlarındaki Wilansky özelliği üzerinde durulacaktır. Ayrıca ayrılabilir y-dualleri ile ilgilenilecektir. Son bölüm olan altıncı bölümde ise Wilansky özelliği yardımıyla elde edilen sonuçlar verilecektir. Tauberian koşullan adını alan koşullar verilerek içerme bağıntıları elde edilecek ve bu bağıntıların Wilansky özelliği ile ilişkisi üzerinde durulacaktır. ANAHTAR KELİMELER: Kompakt cümle, mükemmel matris, yanperiodik dizi, zayıf ve polar topoloji, VVilansky özelliği, Fıçdı uzay, Dualite, Tauberian koşullan.
Özet (Çeviri)
tu ABSTRACT Masters Thesis G. Göğem PİŞKİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Depertmant of Mathematics Supervisor: Prof. Dr. Oner ÇAKAR 1998, Page: 57 Jury: Prof. Dr. Öner ÇAKAR Prof. Dr. Cihan ORHAN Prof. Dr. Elgiz BAYRAMOV Prof. Dr. Serpil PEHLİVAN Prof. Dr. Musa MAMMEDOV This thesis consist of six chapters. First chapter is devoted to the main contents of the thesis. In the second chapter fundamental definitions and theorems have been given mentioned in the text. In the first place the concepts of a, P, y, f and continuous duals and the relations among them have been given. In the third chapter sequence spaces with Wilansky properties have been investigated. And it is also determined under which additional conditions sequence space has this property. In the fourth chapter the relations between the Wilansky property and the barrelled spaces have been given. Also new classes of BK-spaces with Wilansky properties have been investigated. Fifth chapter is devoted to Wilansky properties in convergence domains and separable y duals. In the final chapter some consequences obtained by Wilansky properties have been given. Some inclusion relations and their relations with Wilansky properties have also been obtained using the conditions called Tauberian conditions. KEY WORDS: Compact set, perfect matrix, semiperiodic sequence, weak and polar topology, Wilansky property, Barrelled space, Duality, Tauberian conditions.