Buğday anız örtüsüne sahip topraklardan erozyon ile oluşan N ve P kayıplarının yapay yağmurlayıcı ile laboratuvar koşullarında belirlenmesi
- Tez No: 76737
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA R. ÇANGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Toprak erozyonu toprakta önemli miktarda besin elementi kayıplarına neden olur. Toprak yüzeyinde ürün artıklarının veya vejatatif örtünün bulunması erozyonla besin maddesi kayıplarını azaltır ve toprak verimliliğinin devamını sağlar. Bu çalışmada, buğday anızı ile kaplı tınlı toprakta su erozyonu ile meydana gelen azot ve fosfor kayıpları yüzey akışta, sedimentte ve sıçrayan materyalde yapay yağmurlayıcı ile belirlendi. Toprak örnekleri A. Ü. Ziraat Fakültesi Kenan Evren Araştırma ve Uygulama İstasyonu'ndan alındı. Buğday anızı kaplı ve anızı yakılmış kontrol örnekleri 90 dakika boyunca, 60 mmh"1 instensiteli yapay yağmurlamaya tabi tutuldular. Yüzey akış, sediment ve sıçrayan materyal örnekleri su erozyonu nedeniyle meydana gelen azot ve fosfor kayıplarını belirlemek için toplandı ve analiz edildi. Araştırma sonuçları, buğday anızına sahip ve anız örtüsü yakılmış topraklardan elde edilen sıçrayan materyal, yüzey akış, sediment miktarları ve besin maddesi kayıpları arasında önemli farklılık olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, buğday anızı, erozyonla besin maddesi kayıplarını dikkate değer ölçüde önlemektedir ve erozyon kontrolünde uygun, ekonomik ve etkin bir koruma metodudur.
Özet (Çeviri)
Soil erosion causes large amount of nutrient losses from soil. The presence of crop residues or vegetative cover on the soil surface decreases nutrient losses by erosion and maintains soil productivity. In this study, nitrogen and phosphorus losses by water erosion were determined in runoff, sediment and splash material of loamy soil covered by stubble under laboratory simulated rainfall conditions. The soil samples were taken from Ankara University, Faculty of Agriculturel, Kenan Evren Experimental and Training Station soils. Both stubble covered soils and burned soil control were exposed to 60 mmh"^ intensity of rainfall simulation for 90 minutes. Runoff, sediment and splash material samples were collected and analysed to determine nitrojen and phosphorus losses due to water erosion. The results of this research indicated that there were significant differences in the amounts of splash material, runoff, sediment and nutrient losses between from stubble covered soils and burned soils. Consequently, stubble prevents nitrogen and phosphorus losses from water erosion considerably this is appropriate, economical and very effective on erosion control.