Okul öncesi eğitimin zorunlu olmasına ilişkin öğretmen görüşleri
Teachers' opinions on making preschool education compulsory
- Tez No: 767406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA PESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi eğitimin zorunlu olmasına ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitliliğe göre belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu Siirt il merkezinde okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan 15 okul öncesi öğretmeni ve ilkokullarda görev yapan 15 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından geliştirilmiş“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”yoluyla elde edilmiştir. Görüşme formu ile birlikte demografik bilgilerin edinilmesi için“Kişisel Bilgi Formu”oluşturulmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde“İçerik Analizi”yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; okul öncesi öğretmenleri ve sınıf öğretmenlerini, okul öncesi eğitiminin zorunlu olması ile birlikte çocukların bilişsel, duygusal-sosyal, psiko-motor gelişim alanlarının ve öz bakım becerilerinde pozitif yönde gelişim göstereceği ve ilkokul hazırbulunuşluğu açısından faydalı olacağı görüşüne sahip oldukları belirlenmiştir. Buna karşın öğretmenler okul öncesi eğitimin zorunlu olması ile birlikte ülkenin mevcut altyapı yeterliliği ve fiziksel koşullar açısından eksiklikler yaşayacağını düşünmektedir. Araştırmanın sonuçlarından yola çıkarak okul öncesi eğitiminin zorunlu olması durumunda ülkede sorunların ve eksikliklerin olduğu konusunda okul öncesi ve sınıf öğretmenlerinin hemfikir olduğu tespit edilmiş olup elde edilen sonuçlar doğrultusunda araştırmacı ve uygulayıcılara öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the opinions of teachers about making preschool education compulsory. Phenomenology pattern, one of the qualitative research methods, is used in the research. The study group of the research is determined based on the maximum diversity, one of the purposeful sampling methods. The study group of the research consists of 15 preschool teachers and 15 primary school teachers working in preschool educational institutions in Siirt city center. The research data are obtained through the“Semi-Structured Interview Form”which is developed by the researcher. A“Personal Information Form”is created to obtain demographic information, alongside the interview form.“Content analysis”method is used to analyze the data acquired in the research. As a result of the research, it has been determined that preschool teachers and primary school teachers are of the opinion that making preschool education compulsory will have a positive effect on children's cognitive, emotional-social, psycho-motor development areas and self-care skills and will be beneficial in terms of primary school readiness. On the other hand, teachers also believe that the country does not possess the required foundation and physical conditions for making preschool education compulsory, considering its current resources. Based on the results of the research, it has been determined that preschool and primary school teachers agree that the country does not have the required resources and is not ready for making preschool education compulsory. We have produced suggestions for researchers and implementers based on the research results.