Bitki yetiştirme ortamı olarak kullanılan üzüm cibresi karışımlarının gözeneklilik özellikleri
- Tez No: 76741
- Danışmanlar: PROF. DR. YENER ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı bir yetiştirme ortamı olarak kompoze üzüm cibresinin fiziksel ve kimyasal özelliklerini belirlemektir. Çalışmada kompoze üzüm cibresi, ayrışmış ahır gübresi, peat ve tarım toprağından değişik oranlarda karışımlar hazırlanmıştır. Araştırmada kullanılan üzüm cibresi fermantörde kontrollü koşullarda inkübe edilmiştir. Karışımların performansı buğday yetiştirilerek test edilmiş ve karışımların fiziksel ve kimyasal özellikleri ve elde edilen ürün miktarları belirlenmiştir. Bitki gelişimi ve çimlenme yetiştirme periyodunca izlenmiştir. Kompoze üzüm cibresi, karışımlarının gözenek dağılımlarını etkilemiştir. %50 üzüm cibresi içeren karışımlar, yetiştirme ortamı olarak diğer karışımlara göre daha uygun bulunmuştur. Kompoze üzüm cibresi bir toprak düzenleyici veya yetiştirme ortamlarında peat ve benzeri gözenekli materyallerin yerini alabilecek bir materyaldir. Aynı zamanda gübre olarakta kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the chemical and physical properties of composted grape marc as a potting media. Different ratio of composted grape marc, decomposted cattle manure, peat and clay soil were prepared for the implementation of the study. Grape marc used in mixtures was composted in fermentation room under controlled conditions. Wheat was grown on mixtures, then chemical and physical properties of the mixtures and wheat yields were determined. Performance of mixtures were tested with wheat. Plant growth and germinations were monitered during growing period. Composted grape marc has affected the pore distrubution of mixtures. The mixtures containing 50% composted grape marc were found suitable as potting media than those of other mixtures. It can be concluded that composted grape marc may be a substrate that can be used as soil conditioner and a material in countainer media which may substitute for peat and similar porous materials. It also can be used as fertilizer for agricultural purposes.