Farklı yetiştirme ortamlarının patateste (Solanum tuberosum L.) mini yumru verimi ve bitki büyüme parametreleri üzerine etkisi
Effects of different growing media on growth parameters and tuber yield of potato (Solanum tuberosum L.) minitubers
- Tez No: 898171
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Son zamanlarda fide üretiminde artışlar olması sebebiyle torf talepleri artmış beraberinde torf alanlarının tahribatı hız kazanmıştır. Bu çalışma süper elit kademe tohumluk mini yumru üretmek amacıyla, in vitro fide yetiştiriciliğinde yetiştirme ortamı olarak kullanılan ithal torfun yerine, Vermikompost, Perlit ve Vermikülit gibi farklı yetiştirme ortamları ve karışımları denenmiştir. Çalışma 2022 yılında Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tam kontrollü seralarında yürütülmüştür. Yetiştirme ortamlarının bitki büyüme parametreleri ve verim üzerine etkileri incelenerek, performansları ortaya konmuştur. Denemede bitkisel materyal olarak Leventbey ve Niğşah yerli patates çeşitlerine ait in vitro fideler kullanılmıştır. Denemede Torf (%100), Vermikülit (%100), Torf + Perlit (1:1), Vermikülit + Perlit (1:1), Vermikompost + Perlit (1:1) ve Torf + Vermikülit + Vermikompost + Perlit (1:1:1:1) olmak üzere altı farklı yetiştirme ortamı kullanılmıştır. Deneme, çeşitler ana parsellere ve uygulamalar alt parsellere gelecek şekilde bölünmüş parseller deneme desenine göre dört tekrarlamalı olarak kurulup yürütülmüştür. Sonuç olarak en yüksek yumru sayısına ulaşılan ve en düşük maliyetli Niğşah çeşidine ait T+VK+VC+P uygulaması tercih edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Recently, the demand for peat has increased due to the increase in seedling production and the destruction of peatlands has accelerated. In this study, different growing media and mixtures such as vermicompost, perlite, and vermiculite were tested instead of imported peat as growing media in vitro seedling cultivation to produce super elite seed mini-tuber. The study was conducted in the fully controlled greenhouses of the Niğde Potato Research Institute Directorate in 2022. The effects of growing media on plant growth parameters and yield were studied and their performance was revealed. In vitro, seedlings of local potato varieties Leventbey and Niğşah were used as plant material in the experiment. Six different growing media were used in the experiment: Peat (100%), vermiculite (100%), peat + perlite (1:1), vermiculite + perlite (1:1), vermicompost + perlite (1:1), and peat + vermiculite + vermicompost + perlite (1:1:1:1:1). The experiment was set up and carried out in four replications according to a randomized block split-plot design with varieties in the main plots and treatments in the sub-plots. As a result, the T+VK+VC+P application of Niğşah variety with the highest tuber number and the lowest cost is recommended to be preferred.