Adana Sofulu düzensiz çöp depolama sahasından alınan çöp sızıntı sularının laboratuvar ölçekli ortamda bitkisel yolla azot- fosfor ve ağır metal gideriminin araştırılması
The study on the removal of nitrogen, phosphorous, and heavy metal in the leakage water sampled from Adana Sofulu wild waste dumping site by means of phytoremediation method in the laboratory scale
  1. Tez No: 200328
  2. Yazar: FATİH EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEYNEP ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalısmada Typha latifolia bitkisi ile Adana Sofulu Düzensiz Çöp Depolama Sahasından alınan çöp sızıntı suyunda bulunan kirletici parametrelerin bitkisel yolla iyilestirilmesi arastırılmıstır. Sistemde bitkinin yetistirme ortamı olarak bazaltik tüf kullanılmıstır. Sistemin hidrolik bekletme süreleri iki tekerrürlü olmak üzere 5, 10 ve 15 gündür. Sitemde çöp sızıntı suyu bitkiye sulama suyu olarak verilmis ve bitkinin ihtiyacı olan su, bu çöp sızıntı suyu ile karsılanmaya çalısılmıstır. Bu döngü ile çöplükten kaynaklanan çöp sızıntı suyunun bitkiler tarafından çevreye verebilecegi olumsuz etkilerin en aza indirilmesi ve giderilmesi hedeflenmistir. Arastırmada hidrolik bekletme sürelerine göre ortalama BO5, KO, AKM, TKN ve TP konsantrasyonları giderim verimleri incelenmis ve anılan parametreler sırayla % 68.49, % 64.54, % 82.58, % 93.79 ve %61.99 bulunmustur. Bünyesindeki baslangıç agır metal miktarı bilinen bitkilerin deneme sonu kök ve yaprak/gövdede olarak bünyesindeki agır metal birikimleri (mg/kg (kuru)) belirlenmistir. Bitki yetistirme ortamı olarak kullanılan bazaltik tüfün baslangıç ve deneme sonui agır metal içerikleri bulunmustur. Typha latifolia bitkisi ile Cr, Cu, Pb, Fe, Ni, Mn içeren çöp sızıntı suyundan sırasıyla % 10.50, % 94.00, % 86.45, % 61.85, % 68.91 ve % 72.20 oranlarında metal giderimi saglanmıstır. Bu pilot çalısma ülkemiz kosullarında her tür çöp depolama alanlarından kaynaklanan sızıntı suyu kirleticilerinin giderimi için örnek teskil edebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the treatment of polluter parameters in the leakage water sampled from Adana Sofulu Wild Waste Dumping Site was conducted by the phytoremediation with using Typha latifolia. Basaltic tuff was used as a grooving media in the system. The hydraulic retention times of system were 5, 10, and 15 days as being continuously twice. Leakage water was given to wetland plant as irrigation water and the water need of the plant was provided by this leakage water. It was aimed that the negative effects of leakage water from Adana Sofulu Wild Waste Dumping Site to the environment were minimized and treated by plant in the system. Removal efficiency of the average BOD5, COD, SS, TKN, and TP concentrations was studied according to hydraulic retention times and the ratios were found as 68.49%, 64.54%, 82.58%, 93.79%, and 61.99% respectively. The plant, whose heavy metal amount in their structure had been known in the beginning, was uprooted at the end of this study. And then, heavy metal accumulation in the roots and leaves/stem of plant were calculated in terms of mg/kg dry weight. Also, heavy metal concentrations between at the beginning and end of the study in basaltic tuff which was the media of plant were calculated. At the end of the study, Typha latifolia provided the metal removal for Cr, Cu, Pb, Fe, Ni, and Mn in the leakage water as the ratio of 10.50%, 94.00%, 86,45%, 61,85%, 68.91%, and 72.20% respectively. This pilot study can be a good example for the removal of polluters of leakage water sourced from all kind of waste dumping sites in our country conditions.