21.yüzyıl becerilerinin iş umuduna etkisi: Bir vakıf üniversitesi son sınıf öğrencileri üzerine araştırma
The effect of 21st centurty skills on job hope: A research on senior students of a foundation university
  1. Tez No: 767412
  2. Yazar: BUŞRA KARAGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı 21. Yüzyıl becerilerinin üniversite öğrencilerinin sahip oldukları iş umutlarına etki düzeyini belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda üniversite öğrencilerine yöneltilen çok boyutlu 21. Yüzyıl becerileri ve iş umudu ölçeği ile 205 lisans ve MYO son sınıf öğrencilerinden oluşan katılımcıların görüşleri toplanmıştır. Verileri toplamada kullanılan çok boyutlu 21. Yüzyıl becerileri ölçeği 0,847 güven düzeyi elde ederken iş umudu ölçeği 0,982 güven düzeyi elde etmiştir. Araştırma sonuçlarına göre hipotezler kabul edilmiştir. Katılımcıların İş Umudu ve 21. YY Becerilerine yönelik algı düzeylerine sahip oldukları tespit edilmiştir. 21. YY becerilerine sahip katılımcıların iş umudu algı düzeylerinin daha yüksek olduğu ve algılanan Bilgi ve Teknoloji Okuryazarlığı Becerileri, Girişimcilik ve İnovasyon Becerileri ve Kariyer Bilinci boyutu iş umudu algısını anlamlı ve olumlu şekilde yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect level of 21st century skills on the job hopes of university students. In accordance with this purpose, the opinions of 205 undergraduate VHS senior students were collected with the multidimensional 21st century skills and job hope scale, which is directed to university students. While the multidimensional 21st century skills scale, which is used to collect the data, obtained a confidence level of 0,847, the job hope scale obtained a confidence level of 0,982. According to the results of the research, the hypotheses were accepted. It has been determined that the participants have perception levels of Job Hope and 21st Century Skills. It has been determined that the job hope perception levels of the participants with 21st century skills are higher and the Perceived Information and Technology Literacy Skills, Entrepreneurship and Innovation Skills and Career Awareness dimension had predicted the perception of job hope significantly and positively.