Mersin Üniversitesi Dermatoloji Anabilimdalı'na 1/12/2020-1/6/2021 tarihleri arasında başvuran tanısı doğrulanmış uyuz hastalarında; sülfür% 9 merhem, permetrin %5 krem tedavi etkinliklerinin sarkopt sayısı, dermatoloji yaşam kalite indeksi, vizuel analog skala skorlarına göre retrospektif olarak karşılaştırılması
Evaluation of the effectiveness of sulfur 9% ointment and 5% permetrin cream treatment as retrospectively with the number of sarcopes, dermatology life quality index, visual analog scale scores on confirmed scabies patients who applied to Mersin University Dermatology Department between 1/12/2020 - 1/6/2021
  1. Tez No: 767424
  2. Yazar: MUSTAFA ANIL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Dermatology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışma ile amacımız, sülfür % 9 merhem ve 5% permetrin krem tedavilerini alan, doğrulanmış uyuz tanılı hastaların başlangıç ve tedavi sonrası 14 gün içerisinde yapılan en az iki muayenesindeki sarkopt ve“sillion”(tünel) sayıları, dermatoloji yaşam kalite indeksi (DYKİ), kaşıntı vizuel analog skalasındaki (KVAS) değişiklikleri tespit etmektir. Gereç ve Yöntem : Çalışmaya, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Dermatoloji Anabilim Dalı'na 1/12/2020- 1/6/2021 tarihleri arasında başvuran, hastane bilgi yönetim sisteminde ^^ICD-10-CM B86-Skabiyez^^ tanı kodu girilmiş ve anamnez bilgileri Uluslararası Uyuz Kontrolü Birliği (UUKB) 2020 kriterlerine göre doğrulanmış 6-80 yaş aralığında 110 hasta alınmıştır. Hastaların 55'i sülfür %9 merhem, 55'i permetrin %5 krem tedavisi alan ve başlangıçtan 1 hafta sonra tedavi tekrarlanan hastalardan seçilmiştir. Tedavi öncesi ve sonrası (7. ve 14.gün ) belirli bölgelerde sarkopt ve tünel sayılarının videodermoskopi kullanarak belirlendiği ve DYKİ ile KVAS skor puanın kayedildiği hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Tedavi öncesi ve sonrası elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular : Çalışmaya alınan 110 hastanın verileri değerlendirildiğinde, 7. günde, sülfür % 9 merhem almış olan 55 hastanın 39'unda, permetrin %5 krem tedavisi almış olan 55 hastanın 39'unda sarkopt saptanmamıştır. Tedavinin 14. günde, sülfür % 9 merhem almış olan 55 hastanın 51'inde, permetrin %5 krem tedavisi almış olan 55 hastanın 46'sında parazit saptanmamıştır. Permetrin %5 krem, sülfür % 9 merhem tedavisi alan gruplar karşılaştırıldığında tedavide iyileşme elde edilen birey sayısı açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p˃0,05). Başlangıca göre tedavinin 7. ve 14. gününde ortalama sarkopt sayısını azaltma başarısı açısından da sülfür % 9 merhem almış grup ile permetrin %5 krem almış olan tedavi grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. Tedavi sonrası 7.
Özet (Çeviri)
Aim : With this study, we planned to determine the changes in the number of mites and burrows, dermatology quality of life index, itching visual analogue scale in at least two examinations within 14 days after the initial treatment of patients with confirmed scabies who received sulfur ointment and 5% permethrin treatments. Materiels and Methods : Our study was performed in 110 patients between 6-80 years old who attended to the Dermatology Clinic of Mersin University Hospital between 1/12/2020 - 1/6/2021. The study was conducted as a retrospective single-center study over a in patients with registered on hospital information management system (NUCLEUS), who applied to Mersin University Dermatology Department between 1/12/2020 - 1/6/2021 who ICD-10-CM B86-Scabies ^^ diagnosis code has been entered or patients with scabies whose history is confirmed according to the 2020 International Alliance for the Control of Scabies Consensus (IACS) criteria. In addition to these criteria; we included the patients whose mite and burrow counts where classified body regions were determined using videodermoscopy before and after treatment (7th and 14th days) and patients whose DLQI and PVAS score points were recorded. The data obtained before and after treatment were analyzed statistically. Findings : According to the data of 110 patients, mites were not detected on the 14th day in 51 of 55 patients who received sulfur 9% ointment, and in 46 of 55 patients who received permethrin 5% cream treatment. When the groups receiving permethrin 5% cream and sulfur 9% ointment treatment were compared, no significant difference was found in treatment efficacy. There was no significant difference between the groups in terms of the effectiveness of reducing the mean total number of mites at Day 7 and Day 14 patients who received permethrin 5% cream and sulfur 9% ointment.