Effects of usage dimpled surfaces on Ahmed body jeneric model flow characteristics
Ahmed cismi jenerik modeli üzerinde çukur yüzeylerin kullanımının akış karasteriğine etkisi
- Tez No: 767438
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ATAKAN AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Araç yakıt tüketim değerlerini doğrudan etkileyen araç aerodinamiği aynı zamanda araç stabilitesi, hızlanma yeteneği, araç sesi ve çevre kirliliği açısından büyük öneme sahiptir. Ahmed cismi jenerik araç modeli akışkanlar mekaniği ve araç aerodinamiği konusunda yapılan çalışmalarda çok fazla kullanılmaktadır. Çünkü Ahmed cismi günümüz araçlarına göre daha basit ve az detaya sahip olması yönüyle bu tarz çalışmalarda kolaylık sağlamaktadır. Bu çalışma, 35° arka pencere eğim açısına sahip olan model üzerine çukur yüzeylerin uygulanmasını ve bu yüzeylerin araç aerodinamiğine olan etkisini araştırmaktadır. Yapılan optimizasyonlarının daha efektif sonuç vermesi için çukurlar aracın arka kısmına uygulanmıştır. Akış control yöntemlerinin numerik olarak araştırıldığı bu çalışmada aynı zamanda literatür çalışmaları da referans olarak alınmış ve sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışmada, çukurcuklamayla sürtünme azaltma tekniği farklı parametrelerle kullanılmış ve akış üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Analizler 2.4 milyon mesh sayısı ile çözümlenmiş olup, çukurcuklu yüzeylerin kullanılması ile en iyi model de sürükleme kuvveti katsayısında 3.5% azalma elde edilmiştir. Aynı zamanda bu çalışmanın aerodinami açısından anlamlı olması için uygulanan bu çukur yüzeylerin günümüz araçlarına uygulanabilirliği ve üretilebilirlik faktörü de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Vehicle aerodynamics which directly affect fuel consumption values in vehicles, has a great importance in terms of vehicle stability, acceleration ability, vehicle noise and environmental pollution. The Ahmed car model is one of the most important generic models so this popular car model is widely used in the literature on fluid mechanics and vehicle aerodynamics studies. The simple and easy applicable shape of the Ahmed body make the model convenient in these sort of investigations. This study investigates effect of a passive drag reduction technique which it is known as dimple surface, on Ahmed car model with 35° slant angle. In order to take distinctive result, rear wake zone was selected for design optimization area. The flow control methods were applied numerically also these methods were compared with similar works. The selected passive drag reduction method was used with different model configurations to determine optimum parameters and evaluate these parameters how will effect on the vehicle drag and lift coefficients. Analyses made in this study, were calculated with 2.4 million cell number and the maximum drag value reduction was obtained as 3.5 % by using dimple surfaces. Moreover, the applicability and manufacturability factor was also evaluated in terms of implementing the dimpling modification to today's current road vehicles and in order to make this study meaningful for vehicle aerodynamics.