Polymer foaming by supercritical co2
Süperkritik co2 ile polimer köpükleştirme
- Tez No: 767448
- Danışmanlar: PROF. DR. JEAN-STEPHANE CONDORET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Institut National Polytechnique de Toulouse
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, Institut National Polytechnique de Toulouse Proses ve Çevre Mühendisliği Yüksek Lisans 2 Programı staj dönemi çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Gözenekli biyobozunur polimerler, süperkritik karbondioksitte basınçlı söndürme yöntemiyle oluşturulmuştur. CO2 – polimer etkileşimlerini anlamak için difüzyon ve sorpsiyon çalışmaları yapılmıştır. Doyma basıncı, doyma sıcaklığı, doyma süresi ve basınç odasının basınçsızlaşma hızı gibi proses parametrelerinin ortalama gözenek çapı ve gözeneklilik üzerindeki etkileri incelenmiştir. CO2'nin polimere difüzyonunun, CO2'nin polimerdeki çözünürlüğünün, polimerin camsı geçiş sıcaklığının düşmesinin ve çekirdeklenmenin etkileyen olaylar olduğu gözlenmiştir. Sonuçlar uygun denklemlerin kombinasyonu ile modellenmiştir. Deneysel veriler ve modelleme çalışmaları arasında tatmin edici anlaşmalara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been realized in the framework of the internship period of Master 2 of Research in Process and Environmental Engineering program of Institut National Polytechnique de Toulouse. Porous biodegradable polymers have been created by pressure quench method in supercritical carbon dioxide. The diffusion and sorption studies have been realized in order to comprehend CO2 – polymer interactions. The effects of process parameters such as saturation pressure, saturation temperature, saturation time and the rate of depressurization of the pressure chamber on the average pore diameter and the porosity have been investigated. It has been observed that the diffusion of CO2 into the polymer, the solubility of CO2 in the polymer, the depression of the glass transition temperature of the polymer and the nucleation are the affecting phenomena. The results were modeled by the combination of appropriate equations. Satisfactory agreements between experimental data and the modeling studies have been reached.