Optimization and characterization of polysilicon fabricated by e-beam evaporation for passivating contact silicon (topcon) solar cells
Pasifleştiren kontaklı silisyum tabanlı güneş hücresi (topcon) uygulamaları için elektron demeti ile üretilmiş polisilisyum yapıların optimizasyonu ve karakterizasyonu
- Tez No: 767449
- Danışmanlar: PROF. DR. RAŞİT TURAN, PROF. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikro ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Taşıyıcı seçici pasifleştirme kontakları, c-Si/metal temas yüzeylerinde azınlık taşıyıcı rekombinasyon hızlarını azaltarak daha yüksek dönüşüm verimliliğine izin vermmektedir. Fotovoltaik öncüleri, katkılı polisilikon (poli-Si) katmanların silikon oksit (SiOx) üzerindeki olağanüstü pasifleştirme özelliklerini araştırıyorlar. Fotovoltaik endüstrisi uzmanları, PV endüstrisinin geleceği olarak poli-Si/SiOx yapıları (TOPCon) için parlak bir gelecek öngörüyor plasma-enhanced chemical vapor deposition (PECVD) ve low-pressure chemical vapor deposition (LPCVD) gibi CVD yöntemleri mevcut olsa bile, efüzyon hücreleri ile donatılmış elektron demet buharlaştırma (e-Beam EC) sistemini kullanarak poli-Si tabaka üretimi yanı sıra üretim maliyetini en aza indirmek mümkündür. E-demet teknolojisi, üretim sürecinden PH3 ve B2H6 gibi tehlikeli proses gazlarının kullanımını da ortadan kaldırır. Pasifleştirme temas uygulamaları, e-Beam EC üretilmiş p-tipi a-Si katmanları kullanılarak araştırılırken, n-tipi a-Si katmanını hücrenin diğer tarafında büyütmek için düşük sıcaklıkta PECVD kullanıldı. Bor ve fosfor katkılı kristalizasyon sıcaklıklarının doping aktivasyonu üzerindeki etkisini araştırılmıştır. Fazladan Hidrojene eklenmeyen bu p-a-Si tabakası, boron-hidrojen komplekslerinin yokluğunda boron katkılamanın düşük sıcaklıkta aktivasyonu için idealdir. Sonuçta, hücrenin her iki tarafında aynı anda döküntüsüz p-poli ve n-poli katmanları geliştirilmiştir. Ek hidrojenlendirme adımları ve ITO büyütme, hidrojenlendirilmeyen pasifleştirici kontakların kusurlarını iyileştirir. Bu çalışma sonucunda p-poly tarafında %17.7, n-poly tarafında %20.2 verimliliğe ulaşan çift taraflı TOPCon hücreleri üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
Carrier selective passivating contacts have permitted higher conversion efficiencies by decreasing minority carrier recombination velocities at c-Si/metal contact surfaces. Pioneers of photovoltaics (PV) are investigating the remarkable passivation properties of doped polysilicon (poly-Si) layers over silicon oxide (SiOx). Photovoltaic industry experts are predicting a bright future for poly-Si/SiOx structures (TOPCon), as the future of the PV industry. It is possible to minimize the cost of poly-Si layer deposition by using e-beam evaporation equipped with effusion cells (e-Beam EC), even if Chemical Vapor Deposition (CVD) methods such as plasma-enhanced chemical vapor deposition (PECVD) and low-pressure chemical vapor deposition (LPCVD) are available. The e-beam EC technology also eliminates the use of hazardous process gases, such as PH3 and B2H6, from the manufacturing process. Passivating contact applications were investigated using e-beam-deposited p-type a-Si layers, while low temperature PECVD was used to deposit the n-type a-Si layer on the opposite side. We investigate the impact of boron and phosphorous dopant crystallization temperatures on doping activation. This layer of p-a-Si, which is non-hydrogenated, is ideal for low temperature activation of boron doping in the absence of boron-hydrogen complexes. Ultimately, blister-free p-poly and n-poly layers develop concurrently on both sides of the cell. Additional hydrogenation steps and ITO deposition heal the defects of the non-hydrogenated passivating contacts. As a result of this study, we fabricate bifacial TOPCon cells which reach an efficiency of 17.7% on the p-poly side and 20.2% on the n-poly side.