Nevşehir yöresi koyunlarında Toxoplasma gondii' nin seroprevalansı
Seroprevalence of Toxoplasma gondii in sheep in Nevşehir province
  1. Tez No: 285312
  2. Yazar: DİLEK ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KARATEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Biology, Parasitology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, Şubat 2010-Ağustos 2010 tarihleri arasında İç Anadolu Bölgesinde Nevşehir yöresinde bulunan koyunlarda Toxoplasma gondii'nin seroprevalansının araştırılması amacı ile yapılmıştır. Çalışmanın materyali olarak Nevşehir ilinde 7 farklı çalışma merkezine ait (Gülşehir, Nevşehir Merkez, Kozaklı, Acıgöl, Avanos, Hacıbektaş, Derinkuyu) 1 yaş ve üzeri toplam 180 koyun rastgele seçilerek kan örnekleri alınmıştır. Alınan kan örneklerinin serumları çıkarılmış T. gondii antikorları yönünden ELISA testi ile incelenmiştir. Nevşehir yöresinde ELISA testi ile incelenen toplam 180 koyunun 18 (%10.0)'inin T. gondii antikorları yönünden seropozitif olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanında en yüksek seropozitiflik %14.5 oranı ile 2 yaşındaki koyunlarda tespit edilirken en az seropozitiflik oranı ise %0 ile 5 yaşındaki koyunlarda belirlenmiştir. Cinsiyetlere göre 162 koyunun 18 (%11.1)'inde seropozitiflik tespit edilmiş, buna karşılık 18 koçta seropozitiflik saptanmamıştır. Ayrıca çalışma merkezleri açısından koyunlarda en yüksek seropozitiflik %32.0 oranı ile Avanos'da, en düşük seropozitiflik ise %2.9 oranı ile Kozaklı'da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to detect seroprevalence of Toxoplasma gondii in sheep of Nevşehir province which is located in Central Anatolia Region of Turkey between February 2010-August 2010. Blood samples were taken randomly from total of 180 sheep which were one year old or more than one year old, in Nevşehir province from seven different study sites (Gülşehir, Central Nevşehir, Kozaklı, Acıgöl, Avanos, Hacıbektaş, Derinkuyu). Blood samples were centrifuged to obtain serum samples. All of the serum samples were tested for antibodies to T. gondii by ELISA. The 18 (10%) of serum samples were found to be seropositive for antibodies to T. gondii by ELISA in Nevşehir province. The highest seropositivity rate was determined in 2 years old as 14.5% although the lowest seropositivity rate was in 5 years old as 0% in sheep. The 18 (11.1%) of 162 female sheep were found to be seropositive whereas the 18 rams were not found to be seropositive. In addition, the highest seropositivity rate in the study sites was determined in Avanos as 32%, although the lowest seropositivity rate in study sites was detected in Kozaklı as 2.9%. Seropositivity rates obtained to T. gondii among age groups and genders were found to be statistically insignificant (p>0.05) while the seropositivity to T.