Kazım Karabekir Paşa'nın yetim çocukların korunması ve eğitimine yönelik çalışmaları
Kazim Karabekir Pasha's work on the protection and education of orphan children
- Tez No: 767465
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENVER EMRE ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kazım Karabekir, değerli bir asker olmanın yanı sıra milli bir Türk devlet adamıdır. Osmanlı'nın son dönemlerine karşılık gelen görev zamanında Balkanlarda, Kafkaslarda ve Doğu Anadolu'da pek çok başarılı zaferde komutan olarak görev almıştır. I. Dünya Savaşı sonrasında harap ve bitap düşmüş özellikle Doğu Anadolu bölgesinde karşılaştığı şehit çocukları, kimsesiz ve yardıma muhtaç çocuklar kendi ifadesiyle ailesinden gelen yardım düsturu ile bir sorumluluk konusu halini almışlar ve bu sorumluluğu kendisi Çocuk Davamız olarak isimlendirmiştir. Kars anlaşmasından sonra daha önce Ermenilerden temizlediği Sarıkamış'ı bir çocuk kasabası haline getirme kararı almış ve bu bağlamda kasabada Ruslardan kalan askeri binaları dönüştürerek Sarıkamış'ı bir eğitim ve çocuk yuvası haline dönüştürmüştür. Bu anlamda anaokullarından askeri idadiye kadar pekçok eğitim kurumu açmıştır. Ayrıca hem halkı hem de kimsesiz çocukları yetiştirmek için kurslar açmış, dişçilik, ebelik, fotoğracçılık, elektrik, müzik gibi pek çok alanda açtığı bu kurslarda da hem çocukları hem de bölge halkını yetiştirmiştir. Öyle ki açtığı sağlık lisesinin ilk 30 mezunu doğu illerinde hizmete başlamış ve savaştan çıkış milletin yaralarını bir taraftan da eğitimle sarmıştır.
Özet (Çeviri)
Kazım Karabekir, besides being a valuable soldier, is a national Turkish statesman. He took part as a commander in many successful victories in the Balkans, Caucasus and Eastern Anatolia during his duty corresponding to the last periods of the Ottoman Empire. After World War I, devastated and exhausted, especially in the Eastern Anatolia region, the children of martyrs, orphans and children in need of help, in his own words, became a matter of responsibility with the motto of help from his family, and he named this responsibility as Our Child's Case. After the Kars agreement, he decided to turn Sarıkamış, which he had previously cleared of Armenians, into a children's town, and in this context, he transformed Sarıkamış into an education and kindergarten by transforming the military buildings left by the Russians in the town. In this sense, he opened many educational institutions from kindergartens to military high schools. In addition, she opened courses to raise both the public and orphaned children, and trained both children and the people of the region in these courses she opened in many fields such as dentistry, midwifery, photography, electricity and music. So much so that the first 30 graduates of the health high school he opened started to serve in the eastern provinces, and the nation's wounds after the war was healed with education.