Lise öğrencilerinin siber zorbalıkla başa çıkma düzeylerinin farklı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of high school students' coping levels with cyberbullying according to different variables
- Tez No: 767466
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR CANDAN HAMURCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma lise öğrencilerinin siber zorbalıkla başa çıkma düzeylerini farklı değişkenlere göre incelemek amacıyla yapılmıştır. İlişkisel tarama yöntemi kullanılarak yapılan çalışmaya 2020-2021 eğitim öğretim yılında Yozgat ilinde dört farklı okul türünde öğrenim gören 780 lise öğrencisi katılmıştır. Veri toplama aracı olarak siber zorbalıkla başa çıkma ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde normallik dağılımı dikkate alınarak t Testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda lise öğrencilerinin çevrimiçi güvenliklerine yüksek düzeyde dikkat ettiklerine, mücadele etme yöntemlerini kullandıklarına ve orta düzeyde sosyal destek arama ve yardım arama yollarını kullandıklarına ulaşılmıştır. Kadınların çevrimiçi güvenliklerine erkeklerden daha çok dikkat ettiklerine ulaşılmıştır. On dört yaş grubunda olan öğrencilerin siber zorbalıkla başa çıkma düzeylerinin sosyal destek arama ve yardım arama alt boyutunda on beş ve on altı yaş grubuna göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Dokuzuncu sınıfta öğrenim gören öğrencilerin siber zorbalıkla başa çıkarken on ve on birinci sınıf öğrencilerine göre daha çok sosyal destek aradığı bulunmuştur. Okul türü değişkenine göre ise fen lise türünün araştırmada olan diğer lise türlerine göre daha çok yardım aradığı bulunmuştur. Baba eğitim durumu orta okul ve lise olan öğrencilerin ilkokul muzunu olanlara göre mücadele etme yöntemlerini daha çok kullandıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the coping levels of high school students with cyberbullying according to different variables. In the study conducted using the relational screening method, 780 high school students studying in four different school types in Yozgat participated in the 2020-2021 academic year. The scale of coping with cyberbullying was used as a data collection tool. In the analysis of the data, the t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) tests were used, considering the normality distribution. As a result of the research, it was found that high school students pay a high level of attention to their online safety, use coping methods, and seek social support and help at a moderate level. It has been found that girls pay more attention to their online safety than boys. It was found that the level of coping with cyberbullying of the students in the 14-age group was higher in the sub-dimension of seeking social support and seeking help compared to the fifteen and sixteen age groups. It has been found that ninth grade students seek social support more than ten and eleventh grade students when coping with cyberbullying. According to the school type variable, it was found that the science high school type sought more help than the other high school types in the research. It has been found that students whose father's education level is middle school and high school use struggle methods more than those with primary school.