Ortaöğretim öğrencilerinin enneagram kişilik tipleri ve değer yönelimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between enneagram personality types and value orientations of high school students
- Tez No: 767468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN GÖZLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karakter Ve Değer Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim öğrencilerinin Enneagram kişilik tipleri ve değer yönelimleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma nicel bir araştırmadır ve ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın evrenini, 2020-2021 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Kartal ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim kurumlarında eğitim gören 11. ve 12. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Orantısız tabakalı örneklem yoluyla belirlenen ve 5 farklı okul türünde eğitim gören toplamda 361 (191 kız ve 170 erkek) öğrenci araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada verileri elde etmek amacıyla katılımcılara 3 bölümden oluşan bir anket (demografik bilgiler için Kişisel Bilgi Formu, Enneagram kişilik tiplerini belirlemek için Enneagram Kişilik Ölçeği (EKÖ) ve değer yönelimlerini tespit etmek için Portre Değerler Anketi (PDA)) uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda; 'cinsiyet, sınıf düzeyi ve okul türü' değişkenlerinin ortaöğretim öğrencilerinin Enneagram kişilik tipleri ve değer yönelimleri alt boyutlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklara sebep olduğu, 'çocukluklarını geçirdikleri yerleşim yeri' değişkeninin ise herhangi bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Ortaöğretim öğrencilerinin Enneagram Kişilik Özellikleri ölçeğinden alınan puanlarla Portre Değerler Anketi ölçeğinden aldıkları puanlar arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere Pearson Korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the relationship between Enneagram personality types and value orientations of high school students. The research is quantitative research and is in the relational screening model. The universe of the research consists of 11th and 12th grade students studying at public high school in Kartal district of Istanbul in the 2020-2021 academic year. Research sample consists of 361 (191 girls and 170 boys) students, who were selectedby disproportionately stratified sampling from 5 different school types. A questionnaire with 3 parts (Personal Information Form for demographic information, Enneagram Personality Scale (PPS) to determine Enneagram personality types, and Portrait Values Questionnaire (PDA) to determine value orientations)was applied to the participants for the data collection. The data were analyzed with the SPSS statistical program. As a result of the analyzes; it was determined that 'gender, grade level and school type' variables caused statistically significant differences in the sub-dimensions of Enneagram personality types and value orientations of high school students whereas the variable of 'the place where they grow up'' had no effect. Pearson Correlation analysis was conducted to determine the relationship between 'Enneagram Personality Traits scale' scores and 'Portrait Values Questionnaire' scores of high school students.