Eskişehir sol sahil sulama şebekesinde sulama sistem performansının değerlendirilmesi
Evaluation of irrigation system performance in the left bank of Eskişehir irrigation
  1. Tez No: 76750
  2. Yazar: GÜRSEL ARAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Eskişehir Sulamasının 1994 yılına ilişkin sulama sistem performansının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Eskişehir Sol Sahil Sulaması araştırma alanı olarak seçilmiştir. Araştırma alanında su kullanım etkinliği göstergelerinden su temini oranı, toplam sulama suyu ihtiyacına göre tersiyer bazında 1.45, şebeke bazında 1.30 ; su uygulama randımanı %68, iletim randımanı %92, dağıtım randımanı %82 ve toplam sulama randımanı % 52, tarımsal etkinlik göstergelerinden, sulama oranı % 50 ve üretim değeri oranı % 88, ekonomik, sosyal ve çevresel etkinlik göstergelerinden mali etkinlik oranı % 92, mali yeterlilik oranı %28, tahsilat oranı %60, ve sürdürülebilir sulama alanı oranı % 100 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate irrigation system performance in Eskişehir irrigation. The left bank of Eskişehir irrigation was selected as research area.The indicators which determine the level of water management performance can be grouped in terms of water use, agricultural, economical, social and environmental efficiency. Water supply ratios are 1.45 at tertiary level and 1.30 at the scheme as to gross water requirement Field application, conveyance, distribution and total irrigation efficiencies were as 68%, 92%, 88% and 52% respectively. Irrigation ratio was 50% crop production ratio was 88%.The ratio of financial efficiency, finacial sufficiency, water fee collection and sustainable irrigated area were found to be as 92% 28%, 60% and 100% respectively in the scheme.