Ankara koşullarında armut ağaçları (Pyrus communis L.) su tüketiminin saptanması
Determination of pear tree's (Pyrus communis L.) evapotranspiration for Ankara conditions
  1. Tez No: 76749
  2. Yazar: ALİZE ÇİRKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği armut bahçesinde 1996 yılında yürütülen bu çalışmada, armut ağaçlarının {Pyrus communis L.) haftalık periyotlar için su tüketimleri ölçülmüş ve bu değerler farklı referans ya da potansiyel su tüketimi tahmin yöntemleri ile hesaplanan değerlerle karşılaştırılarak uygun su tüketimi tahmin yöntemi belirlenmiştir. Sonuçta, yöre koşullarında damla yöntemiyle sulanan armut ağaçları için en iyi su tüketimi tahminlerini Penman-Monteith, A Sınıfı Kap Buharlaşması (FAO) ve Penman (FAO) yöntemlerinin verdiği bulunmuş ve bu yöntemler için kc bitki katsayısı eğrileri hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the pear orchard of the Research and Application Farm of Faculty of Agriculture, University of Ankara, during the year of 1996. The weekly evapotranspiration of pear trees (Pyrus communis L.) was measured and these values were compared with the values calculated by different estimating methods of reference crop or potantial evapotranspiration. As a result, Penman-Monteith, Class A Pan Evaporation (FAO) and Penman (FAO) methods gave more suitable estimations for research conditions and the crop coefficient curves of pear trees were prepared for these estimating methods.