Meyve bahçelerinde mikro sulama sistemleri maliyetlerinin karşılaştırılması
Economical comparison of micro irrigation systems for orchards
  1. Tez No: 76751
  2. Yazar: LULU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Araştırma vs Uygulama Çif tliğindeki meyve bahçesi model alınarak değişik meyve ağaçları (dikim aralıkları 4 x 3 m olan elma, armut ve ayva, 6 x 4 m olan vişne ve erik, 8x6 m olan kiraz), bahçe büyüklükleri (5 da, 10 da, 20 da, 50 da, 100 da ve 200 da) ve su kaynağı özellikleri (yerçekimi, tarlabaşı kanalı, dinamik yüksekliği 5 m ve 10 m olan keson kuyu, 20 m, 50 m ve 100 m olan derin kuyu) koşullarında mikro sulama sistemleri planlanmış, sistem unsurları boyu tlandırılmış ve birim alan sistem debileri ile değişik masraf unsurları (proje keşif bedeli, tesis masrafları, yatırım masrafları, yıllık sabit masraflar, yıllık enerji masrafları, yıllık bakım- onarım masraf lan, yıllık sulama işçiliği masrafları ve yıllık toplam masraflar) elde edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, birim alan sistem debileri 0.55-1.4 L/s/ha arasında bulunmuş, bu değerler 5 dabüyüklüğündeki meyve bahçelerinde diğerlerine oranla % 76.5- 133.0 kadar yüksek olmuştur. Birim alan yıllık sabit ve toplam masraf değerleri, bahçe büyüklüğü ile ağaç dikim aralıkları arttıkça azalmış, ancak su kaynağı dinamik yüksekliği arttıkça artış göstermiştir. Birim alan yıllık enerji masrafları, su kaynağı dinamik yüksekliği arttıkça artış göstermiş, bahçe büyüklüğü ya da ağaç dikim aralıklarına göre önemli düzeyde farklılık göstermemiştir. Birim alan yıllık sulama işçiliği masrafları ise ağaç dikim aralıkları arttıkça azalmış, bahçe büyüklüğü ve su kaynağı koşuluna göre önemli düzeyde değişmemiştir. Yıllık toplam masraflar içerisinde enerji, bakım- onarım ve sulama işçiliğinin payı, sırasıyla, % 0-4.5, % 0.9-1.0 ve % 0.8-2.1 arasında kalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, micro irrigation systems were designed for different fruit trees (apple, pear and quincewith 4 x 3 m planting intervals, sour cherry and plum with 6 x 4 m planting intervals, and chery with 8 x 6 m planting intervals), orchard areas (5 da, 10 da, 20 da, 50 da, 100 da and 200 da ) and characteristics of water resource (gravity, canal, shallow wells with 5 m and 10 m dynamic heights, and deep wells with 20 m, 50 m and 100 m dynamic heights) by taking the orchard in the Research and Application Farm of Agricultural Faculty, University of Ankara, into consideration. Unit system capacity and different system cost elements were obtained. As a result, unit system capacities were found between 0.55 and 1.4 L/s/ha and these values were higher as 76.5 - 133.0 % in the 5 da orchards than the other orchard areas. The annual fixed and total costs for unit area decreased due to increasing in orchard area and planting intervals and these values increased due to increasing in dynamic height of waterresource. The annual energy costs were found higher when dynamic height of water resource increased. Annual irrigation labor costs differed only with planting intervals and these values decreased when planting intervals were larger. The shares of energy, maintenance and irrigation labor costs in annual total costs were 0-4.5%, 0.9-1.0% and 0.8-2.1%, respectively.