Krill yağı ilaveli probiyotik yoğurdun genel özelliklerinin araştırılması
Investigation of general properties of krill oil added probiotic yoghurt
  1. Tez No: 767522
  2. Yazar: AYŞE NUR ÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Fonksiyonel besinler arasında popülerliğini koruyan probiyotik yoğurtlara; yoğurtların besleyicilik değerini artırmak, probiyotik aktivitesini geliştirmek, aroma bileşenlerini zenginleştirerek tüketilebilirliğini artırmak amacıyla bazı bileşenler ilave edilmektedir. Bu çalışmada, inek sütüne %1 oranında yoğurt kültürü, %1 oranında probiyotik kültür, %0,5, %1 ve %2 oranlarında krill yağı eklenerek krill yağı ilaveli probiyotik yoğurt elde edilmiş ve krill yağı ilaveli probiyotik yoğurdun 28 gün boyunca +4 ℃'de depolanarak kalite özellikleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Krill yağı ilaveli probiyotik yoğurtlara 1, 7, 14 ve 28. depolama günlerinde fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik, tekstürel ve bazı duyusal analizler uygulanmıştır. Üretim ve analizler 3 tekerrürlü yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Some ingredients are added in probiotic yoghurts, which remain popular among functional foods; in order to increase the nutritional value, to improve their probiotic activity, to increase their consumption by enriching the flavor components. In this study, 1% yoghurt culture, 1% probiotic culture, 0.5%, 1% and 2% cyrillic oil were added to cow's milk to produce probiotic yoghurt with cyrillic oil and probiotic yoghurt with cyrillic oil added at +4 ℃ for 28 days. Its effects on quality properties were evaluated by storing in. Physical, chemical, microbiological, textural and some sensory analyzes were applied to probiotic yoghurts with cyrillic oil added on the 1st, 7th, 14th and 28th storage days. Production and analyzes were performed in 3 replications.