Türkiye'deki diş hekimlerinin vital pulpa tedavilerine bakış açısı
Perspective of dentists in Turkey on vital pulp treatments
  1. Tez No: 767526
  2. Yazar: KÜBRA SATI KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN AKÇAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Türkiye'de aktif olarak çalışmakta olan diş hekimlerinin vital pulpal tedavilere bakış açılarını ve tedavi yöntemleri hakkındaki bilgilerini öğrenerek, hekimlerin tedavi uygulamalarında neleri göz önünde bulundurdukları konusunda veri toplamak ve elde edilen bulgular ışığında vital pulpa tedavilerinin uygulanma oranı, gerekli ise bu tedaviler hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç olup olmadığını belirlemek ve değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Anket çalışmasının bağlantısı e-posta yolu ile Türk Diş Hekimleri Birliği veri tabanında kayıtlı diş hekimlerine gönderilmiştir. Anketi dolduran özel sektör ve kamu çalışanı, pratisyen veya uzman 300 diş hekimi çalışmaya dahil edilmiştir. Anket 4 bölüm ve 26 adet sorudan oluşmaktadır. İlk bölümde katılımcılardan demografik verileri ile ilgili (yaş, cinsiyet) ve kişisel özelliklere yönelik (varsa uzmanlık alanı, mezuniyet yılı, mezun olunan fakülte, diş hekimi olarak çalışma süresi, çalışma yeri) 7 adet soruyu yanıtlamaları istenmektedir. Diğer bölümlerde ise vital tedaviler ile ilgili 19 adet soru sorulmuştur.“Google dokümanlar”üzerinden toplanan veriler IBM SPSS 25.00 paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve gruplar arası değişkenleri belirlemek için kikare/fisher exact testi kullanılmıştır. P anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılanların çoğunluğunu kadınlar (%61) ve 21-30 (%62.3) yaş grubu oluşturmuştur. Katılımcıların %65'i pratisyen hekimlerden %35'i uzman ya da doktora yapmış hekimlerden oluşmaktadır. Verilen yanıtlara göre hekimlerin %87,3 daha önce vital tedavi yaptığını belirtmiştir. 245 kişinin işaretlediği direkt kuafaj en çok tercih edilen vital pulpa tedavisi türü olarak görülmüştür. Her zaman rubber-dam kullanan hekimler %14.9'luk, hiç kullanmayan hekimler ise %48.5'lik dilimi oluşturmaktadır. En çok kullanılan materyallerin MTA (%38,5) ve kalsiyum hidroksit (%39,3) olduğu görülmüştür. 164 kişi VPT'den sonra daimi dolguyu aynı seansta uyguladığını belirtmiştir. En çok tercih edilen daimi dolgu türü kaide üzerine kompozit restorasyon (%74,4) olmuştur. İrreversible pulpitis gibi durumlarda kullanıcıların %53,3'ü vital tedaviye şans vereceğini söylemiştir. Vital pulpa tedavisini başarılı bulanların oranı ise %79,7'dir. Sonuç: Hekimlerin büyük çoğunluğunun daha önce VPT yaptığı ve bu tedaviye olumlu baktığı görülmüştür. Özel muayenehane/polikliniklerde ve üniversitede çalışan hekimler ile, tercihler ve uygulamalar bakımından, kamuda çalışan hekimler arasında farklılıklar olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler; Vital pulpa tedavisi; amputasyon; irreversibl pulpitis; anket çalışması.
Özet (Çeviri)
Object: The aim of this study is to learn the perspectives of dentists who are actively working on vital pulp treatments in Turkey and their knowledge about treatment methods, and collect data about what dentists consider in their treatment practices. As a result of the findings obtained, the rate of application of vital pulp treatments needs to be determined and evaluated to designate if more information is needed about these treatments. Materials and Methods: Dentists included in the Turkish Dental Association database received an email with a link to the survey study. The survey included 300 practitioners or specialists who responded to the questionnaire. There are 26 questions spread throughout 4 portions of the questionnaire. In the first part, the participants were asked to answer seven questions about their demographic data (age, gender) and personal characteristics (specialty, graduation year, graduated faculty, working time as a dentist, place of work). In the other sections, 19 questions were asked about vital treatments. The first section of the survey consisted of seven questions about demographic data regarding the participants' age, gender, and personal traits (specialty, graduation year, graduated faculty, working time as a dentist, place of work). In the other sections, 19 questions about vital therapies were posed. The IBM SPSS 25.00 package program was used to analyze the data collected from“Google documents”, and the chi-square/fisher exact test was used to identify the variables between groups. Cases wherein 0.05 was accepted as the P value for significance. Results: The majority of the participants in the study were female (61%) and in the age group of 21–30 (62.3%). 65% of the participants were general practitioners, and 35% were specialists. According to the answers given, 87.3% of the dentists stated that they had performed vital treatments before. Direct pulp capping, favored by 245 people, was seen as the most preferred type of vital pulp treatment. Dentists who always use rubber dam have a 14.9% rate, while those who never use have a rate of 48.5%. It was observed that the most preferred materials were MTA (38.5%) and calcium hydroxide (39.3%). 164 people stated that they applied permanent filling in the same session after VPT. The most preferred permanent filling type was the composite restoration on the base (74.4%). In cases such as irreversible pulpitis, 53.3% of participants said that they would give vital treatment a chance. The rate of those who find the vital pulp treatment successful was 79.7%. Conclusion: It has been seen that most dentists have performed VPT before and have a positive attitude towards this treatment. It has been observed that there were differences in the answers given by the dentists according to the institution where they worked. Keywords; Vital pulp treatment; amputation; irreversible pulpitis; survey study.